مقامات ترکیه می‌گویند که با امریکا درباره افغانستان رایزنی کرده‌اند

۱۴۰۰/۷/۱۰

مقامات ترکیه می‌گویند درباره افغانستان با امریکا رایزنی کرده‌اند و با قطر برای مسائل فنی میدان هوایی کابل در تماس هستند. این کشور همچنان در حال گفتگو با طالبان است و برای بیجاشدگان داخلی افغانستان کمک می‌فرستد. سخنگوی اردوغان به تشکیل دولت فراگیر نیز تاکید کرده است.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در مصاحبه با مجله آلمانی اشپیگل می‌گوید «نحوه خروج آمریکایی‌ها از افغانستان هرج و مرج بزرگی ایجاد کرد. ما انتظار داریم طالبان یک دولت فراگیرتر تشکیل دهند. دولت افغانستان که اخیرا اعلام شده انتظارات جامعه بین‌المللی را برآورده نکرده».

ابراهیم کالین در عین حال به حمایت از افغانستان تاکید می‌کند و گفت: «ما می‌خواهیم از دولت افغانستان برای بازگشایی میدان هوایی کابل حمایت کنیم. رایزنی‌های فنی با قطر در این مورد آغاز شده است».

به گفته این مقام آنکارا، تمرکز اصلی ترکیه اطمینان از قرار گرفتن دولت افغانستان در موقعیتی است که به خودش کمک کند.

سخنگوی اردوغان همچنین اعلام کرد، ترکیه در رابطه با مشکلات موجود در افغانستان از قبیل وضعیت اقتصادی، موضوعات امنیتی، حفاظت از مرز و مهاجرت با طالبان در تماس است.

همزمان رییس جمعیت هلال احمر ترکیه گفته برای تامین مواد غذایی بیجاشدگان داخلی افغانستان کمک‌های بشردوستانه می‌فرستد.

کریم کینیک رییس هلال احمر ترکیه می‌گوید یک محموله مواد غذایی از طریق پاکستان به کابل می‌فرستد که غذای ۱۶۰۰۰ نفر را به مدت یکماه تامین می‌کند. این محموله از طریق پاکستان به کابل ارسال خواهد شد.

پربیننده‌ترین‌ها