روسیه برای کاهش تنش با اوکراین، از واشنگن ضمانت‌های امنیتی می‌خواهد

۱۴۰۰/۹/۲۵

در حالیکه کشورهای غربی نسبت به حمله نیروهای روسی به اوکراین هشدار می‌دهند، کرملین روز پنجشنبه گفت که مسکو برسر این موضوع حاضر به گفتگو با امریکا در یک کشور بیطرف است.

مسکو در مذاکرات برسر کاهش تنش با اوکراین به دنبال دریافت ضمانت‌های امنیتی از واشنگتن است.

به گزارش رویترز، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت که احتمال گفتگوی مجدد پوتین و بایدن قبل از سال جدید میلادی وجود دارد، ولی تا هنوز تاریخ دقیقی برای آن معین نشده است.

امریکا و اوکراین می‌گویند که روسیه ۹۰ هزار سرباز خود را در مرز با اوکراین مستقر ساخته و قصد حمله به این کشور را دارد؛ موضوعی که از سوی مسکو رد شده است.

در باره انگیزه های استقرار این سربازان گفته می‌شود که روسیه نگران تقویت هرچه بیشتر روابط اوکراین و سازمان ناتو است. مسکو غرب را متهم می‌کند که با توسعه ناتو در نزدیک مرزهایش، امنیت ملی روسیه را به خطر انداخته است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفت که روسیه پیشنهادات امنیتی خود را تسلیم حکومت امریکا کرده است. او ارایه توضیحات در مورد محتوای این پیشنهادات را به آینده موکول کرد.

پیش از این، وزارت خارجه این کشور گفته بود که ناتو باید طرح پیوستن اوکراین و گرجستان به این سازمان را کنار بگذارد و از استقرار سیستم‌های راکتی در نزدیک مرزهای روسیه خودداری کند.