وزارت خارجه روسیه: هیچ گفتگویی در مورد به رسمیت شناختن طالبان در جریان نیست

۱۴۰۰/۱۰/۱۰

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک نشست خبری گفت «تاکید می‌کنم که هیچ گفتگویی در حال حاضر در مورد به رسمیت شناختن طالبان در جریان نیست.»
ماریا زاخارووا گفت طالبان به خوبی خواست روسیه را می‌دانند. خواست ما ایجاد یک حکومت فراگیر، مبارزه با تروریسم و مواد مخدر و احترام به حقوق بشر است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در گفتگویی با خبرگزاری تاس روسیه گفته است به رسمیت شناختن رسمی دولت طالبان در افغانستان به پیشرفت در تحقق وعده‌های این گروه بستگی دارد.
به گفته لاوروف هنوز برای رسمیت شناختن طالبان زود است. تصمیم در این مورد به تحولات افغانستان بستگی دارد. به طور خاص زمانی که طالبان به وعده‌های خود از جمله ایجاد دولت فراگیر عمل کنند و با تهدیدات تروریستی و مواد مخدر که از خاک افغانستان می‌آید، مبارزه موثر انجام دهند، در مورد به رسمیت شناختن‌شان تصمیم گرفته خواهد شد.
وزیر خارجه روسیه می‌گوید ما به تدریج با سایر اعضای جامعه جهانی به سمت کنار گذاشتن طالبان از لیست‌های تحریم شورای امنیت سازمان ملل حرکت خواهیم کرد. او افزود که این به نوبه خود مبنایی برای به رسمیت شناختن رسمی دولت جدید افغانستان خواهد بود.
پیش از این ضمیر کابلوف، نماینده روسیه در امور افغانستان گفته بود «به‌رسمیت شناختن طالبان عملا در جریان است». گفته‌هایی که واکنش‌هایی را در افغانستان برانگیخت. از جمله عبدالطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی افغانستان که به طور صریح گفت به این اظهارات کابلوف اعتراض دارد.
روسیه از جمله کشورهایی است که با طالبان ارتباط نزدیک دارد. سفارت این کشور با سقوط دولت پیشین در افغانستان بسته نشد و به کار خود ادامه داد.
طالبان امیدوار است روسیه دولت جدید افغانستان را به رسمیت بشناسد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه چندی پیش گفت طالبان باید رفتاری متمدن داشته باشند تا جامعه جهانی بتواند روابط دیپلماتیک با کابل برقرار کند.