تهدیدهای روسیه، ظهور چین، فروپاشی افغانستان: بحران‌های بایدن در سال ۲۰۲۲

۱۴۰۰/۱۰/۱۱

ده‌ها هزار نیروی روسی که در مرز اوکراین جمع شده‌اند، ترس از وقوع جنگ قریب‌الوقوع در اروپای شرقی را برانگیخته‌اند. این در حالی است که تنش ایالات متحده و چین افزایش می‌یابد. پکن تهدیدهایش را در مورد پرداخت «بهای غیرقابل تحمل» برای حمایت از تایوان افزایش داده است.

اینها تنها دو مورد از بسیاری از دردسرهای سیاست خارجی است که دولت بایدن در آغاز سال ۲۰۲۲ با آن مواجه بود.
واشنگتن تایم نوشته است فهرست دردسرهای سیاست خارجی امریکا بسیار طولانی‌تر است: افغانستان تحت کنترل طالبان در میان آشوب‌های مداوم ناشی از خروج فاجعه‌بار ارتش ایالات متحده در آستانه فروپاشی است. با وجود فشار دیپلماتیک دشوار امریکا و متحدان اروپایی‌اش، امیدها برای توافق هسته‌ای جدید ایران به سرعت در حال محو شدن است. به نظر می‌رسد تلاش‌ها برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای کوریای شمالی متوقف شده است. و در آفریقا، تروریسم اسلامی در حال افزایش است و این نگرانی را برانگیخته است که این قاره می‌تواند بستر مناسبی برای حمله به غرب باشد.
منتقدان ادعا می‌کنند که رئیس‌جمهور و حلقه نزدیکش چندین تصمیم کلیدی و غیرقابل جبران را اشتباه گرفته‌اند. تصمیمات اشتباهی که به اعتبار امریکا در جهان لطمه زده است.
مقامات دولت اما با چنین نقدهایی به شدت مخالفت می‌کنند. آنها استدلال می‌کنند که خروج از افغانستان در نهایت به نفع امریکا خواهد بود، همانطور که پایان عملیات رزمی رسمی در عراق نیز به نفع امریکا است.
آقای بایدن و حامیانش همچنین به کاهش تنش‌ها با ناتو پس از چهار سال خصومت در دوران ریاست جمهوری ترامپ اشاره می‌کنند و تأکید می‌کنند که اکنون گام‌های مثبت بزرگی در ائتلاف گسترده‌تر امریکا و اروپا در حال شکل‌گیری است.
دولت به طور مشابه به نقش قوی مقامات ایالات متحده در نشست جهانی در مورد تغییرات آب و هوایی در سال ۲۰۲۱ اشاره می‌کنند و نشست مجازی اخیر دموکراسی‌ها که کاخ سفید به عنوان راهی برای عقب راندن اقتدارگرایی فزاینده در سراسر جهان ایجاد و میزبانی کرد. مقامات می‎گویند این گردهمایی‌ها به عنوان گام‌های کلیدی برای همکاری بین‌المللی در قرن بیست و یکم و بازگشت به رهبری ایالات متحده در دوران پس از ترامپ مهم هستند.
به رغم تلاش‌های دولت برای ایجاد آرامش طولانی‌مدت، تحلیلگران می‌گویند که آقای بایدن در هفته‌های آینده با یک بحران فوری روبرو خواهد شد: چشم‌انداز تهاجم گسترده روسیه به اوکراین.
رئیس جمهور روز پنجشنبه با همتای روس خود، ولادیمیر پوتین، تلفنی صحبت کرد تا تلاش کند تنش‌ها را پایین بیاورد و از تصرف مناطق بیشتری از اوکراین به زور توسط ارتش روسیه جلوگیری کند، کاری که او در مورد کریمه در سال ۲۰۱۴ انجام داده بود. مقامات کاخ سفید تأکید کردند که آقای بایدن هنوز معتقد است که دیپلماسی می‌تواند از درگیری جلوگیری کند، اما آنها همچنین تهدید کردند که در صورت تهاجم روسیه، تحریم‌های اقتصادی و سایر اقدامات را علیه این کشور انجام خواهند داد.