بسیاری از کارخانه‌ها در قندهار به دلیل نبود برق از کار افتادند

۱۴۰۰/۱۰/۱۳

در بحبوحه بحران شدید اقتصادی، کارخانه‌های مختلف در ولایت قندهار، در جنوب افغانستان به دلیل کمبود برق تعطیل شده‌اند.
از زمانی که طالبان در اواسط ماه اگست کنترول افغانستان را به دست گرفتند، بسیاری از پروژه‌های تأمین برق در چهار ماه گذشته متوقف شده است.

مقامات برشنا، شرکت سرتاسری برق افغانستان می‌گویند که دلیل اصلی توقف این پروژه‌ها تعلیق کمک‌های انکشافی آسیایی، بانک جهانی و کمک‌های انکشافی ایالات متحده به افغانستان است.
انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان به افغانستان یکی از این پروژه‌هایی است که متوقف شده است. این پروژه قرار بود برق را از مرز ترکمنستان به بندر آقینه شبرغان و سپس به دشت الوان قندوز و در نهایت به ولسوالی ارغندی کابل انتقال دهد. فقط ۱۰ درصد کار این پروژه ناتمام مانده است.
صفی‌الله احمدزی گفت، رییس اجرایی برشنا می‌گوید: «۹۰ درصد از پروژه خط ۵۰۰ کیلوولت تکمیل شده و تنها ۱۰ درصد از کار آن باقی مانده است. اگر بانک انکشاف آسیایی اجازه دهد، می توانیم ۱۰ درصد باقی‌مانده کار آن را در شش ماه آینده تکمیل کنیم.»
با این حال، ازبکستان به طور موقت نزدیک به ۵۰ درصد برق‌ وارداتی افغانستان را کاهش داده است. کاهشی که باعث اختلال برق در نزدیک به ۱۵ ولایت کشور از جمله کابل شده است.
برشنا می‌گوید قطع برق به دلیل وقوع مشکلات فنی در ازبکستان رخ داده است.
رسانه‌ها به نقل از شرکت برشنا گزارش داده‌اند که افغانستان برای تمدید واردات برق از کشور همسایه تا سال آینده، قرارداد جدیدی را با تاجیکستان امضا کرده است.