حزب جدید سرور دانش: برای تغییر وضعیت موجود از همه ابزارها استفاده خواهد شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۲

حزب تازه تاسیس عدالت و آزادی به رهبری سرور دانش، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان گفته است که گروه طالبان برای مردم افغانستان راهی جز مقاومت و مبارزه باقی نگذاشته است.

این حزب در بیانیه‌ای گفته که برای تغییر وضعیت موجود و احقاق حقوق مردم از همه ابزارها استفاده خواهد کرد.

این حزب روز دوشنبه، ۲ عقرب، با نشر اعلامیه‌ای گفت که حزب عدالت و آزادی افغانستان با وجود این که جنگ را راه حل نمی‌داند و بر گفتگو و راه حل سیاسی برای عبور از بحران تأکید می‌ورزد؛

با این همه، حزب جدید آقای دانش گفته که با توجه به رویکرد خشونت‌طلبانه و انحصارگرایانه گروه طالبان و برای تغییر وضعیت موجود و احقاق حقوق مردم، تمام شیوه‌های معقول مبارزه بر ضد استبداد و ستم را مشروع تلقی می‌کند و در صورت لزوم از همه ابزارها استفاده خواهد کرد.

حزب عدالت و آزادی افغانستان به رهبری آقای دانش گفته نظام مورد نظر این حزب فدرال است.

در بیانیه حزب آمده است: "خوشبختانه نظام فدرالی هم در قالب نظام ریاستی و نیمه ریاستی و هم در قالب نظام پارلمانی قابل تطبیق است و اکنون در میان حلقات و گروههای زیادی از هموطنان ما نیز مورد تأیید میباشد. پیشنهاد ما این است که زمان آن فرا رسیده است که در چارچوب یک »تفاهم وسیع ملی« زمینه عملی شدن این نظام را در کشور خود فراهم سازیم."

این حزب سیاسی در اعلامیه‌اش به تحولات پنج دهه گذشته اشاره کرده و گفته است که این شرایط «زمینه [را] برای مداخلات و رقابت‌های منفی توسط کشورهای دور و نزدیک و جنگ‌های نیابتی آنان» فراهم کرد و سبب «پیدایش و رشد تروریسم بین‌المللی و گروه‌های افراطی» شد.

اعلامیه با ذکر این تحولات نتایج آن‌ها را در شرایط کنونی «شکست دولت-ملت‌سازی در افغانستان و حاکمیت نامشروع گروه افراطی و انحصارطلب طالبان» خوانده است.

اعضای این حزب از شهروندان افغانستان خواسته‌اند که برای رهایی یافتن کشور «از لوث ستم و استبداد»‌ به «حزب عدالت و آزادی افغانستان» بپیوندند.

در اعلامیه آمده است که این حزب «با یک محور منسجم، متحد و قدرتمند» و «در چوکات اصول، طرح‌ و دیدگاه مشخص» مبارزه‌اش را ادامه می‌دهد.

این حزب گفته است که به زودی اهداف و طرح‌هایش را با مردم شریک خواهد کرد.

این سومین جریان سیاسی است که پس سقوط جمهوریت و تسلط نظامی طالبان در افغانستان، در خارج از کشور تشکیل می‌شود.

در ماه پیش شماری از چهره‌های سیاسی «حرکت ملی صلح و عدالت» را به رهبری محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه پیشین افغانستان ایجاد کردند.

«شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان» جریان دیگری است که حدود یک سال پس از تسط طالبان در کشور، اعلام حضور کرد و گفت در برابر این گروه مبارزه می‌کند.

اعضای جریان‌های سیاسی‌ جدیدی که پس از به قدرت رسیدن طالبان تشکیل شده‌اند، عمدتاً در خارج از کشور به سر می‌برند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید