گزارش وال استریت ژورنال؛ امریکا از پناهندگان افغان در امارات خواست به افغانستان برنگردند

پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۲/۲۶

شماری از افغان‌هایی که با تسلط طالبان با پروازهای نظامی امریکا به امارات متحده عربی تخلیه شده بودند، به علت بلاتکلیفی و ناامیدی از رفتن به امریکا به افغانستان بازگشته اند. به گزارش وال استریت ژورنال، اما حکومت امریکا از این افغان‌ها در امارات خواسته که به افغانستان بر نگردند.

این روزنامه می‌گوید که حدود ۱۰ هزار افغان همزمان با تسلط طالبان بر کابل توسط پروازهای تخلیه به امارات متحده انتقال داده شده و در کمپی به نام «یومنیترین سیتی» جا به جا شدند.

این پناهندگان در امارات، یکبار در ماه دلو به روشن نبودن وضعیت پرونده مهاجرت خود به امریکا اعتراض کردند.

وال استریت ژورنال می‌نویسد که وزارت خارجه امریکا وعده داده است که دوسیه های شان در حال بررسی است و از آنان خواسته است تا از بازگشت به افغانستان خودداری کنند.

وزارت خارجه امریکا گفته است: «ما تمام افغان‌های ساکن شهرک یومنیترین در امارات متحده عربی را تشویق می‌کنیم که به افغانستان بر نگردند. ما در حال بررسی [دوسیه‌ها] هستیم تا افراد واجد شرایط آمدن به امریکا یا کشورهای دیگر را معین کنیم.»

وزارت خارجه امریکا می‌افزاید: «ایالات متحده در حال صحبت با کشورهای دیگر است که حاضر به پذیرش آن دسته از افغان‌های [پناهنده] شوند که واجد شرایط آمدن به امریکا نیستند.»

مقامات امریکایی و اماراتی از ارائه آمار پناهندگانی که به افغانستان برگشته اند، خودداری ورزیده اند. اما، به گفته این روزنامه، هفته گذشته دستکم ۴۵ پناهنده افغان خاک امارات متحده را ترک کردند.

خبرگزاری دولتی باختر که در کنترول طالبان قرار دارد، مدعی است که حدود ۳۰۰ نفر از این پناهندگان از امارات بازگشته اند؛ آماری که تایید صحت آن دشوار است.

یکی از پناهندگان به وال استریت ژورنال گفت که هرچند در افغانستان آینده‌ای ندارد، اما به خاطر خانواده‌اش که در وضعیت نامساعد اقتصادی بسر می‌برد، به افغانستان برگشته است.

حکومت بایدن حدود ۷۵ هزار نفر را پس از تسلط طالبان، از افغانستان به امریکا انتقال داد. در مورد تاخیر در انتقال پناهندگان در امارات متحده، مقامات امریکایی به این روزنامه گفتند که در مورد دوسیه پناهندگی افغان‌هایی که در کشورهای ثالث مانند امارات متحده عربی باقی مانده، پس از تکمیل روند معمول مهاجرتی تصمیم گرفته خواهد شد؛ روندی که شاید چندین سال را در بر گیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها