ملا حسن آخند، رئیس الوزرای طالبان، که هفته پیش جایش را به مولوی عبدالکبیر خالی کرد و به قندهار رفت، بیانیه تازه‌ای منتشر کرده و پیروزی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه را در انتخابات ریاست جمهوری به‌شدت رقابتی این کشور تبریک گفته است.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

سفارت طالبان در تهران می‌گوید الله گل مجاهد، عضو پیشین مجلس نمایندگان در دیدار با فضل‌محمد حقانی، سرپرست این سفارت، از تمایل خود برای بازگشت به افغانستان خبر داده است. الله گل مجاهد از معدود چهره‌های شناخته شده در حکومت پیشین بود که توسط افراد طالبان «لت‌و‌کوب و تحقیر» شد.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی طالبان از احتمال باران شدید و سیلاب در روزهای هشتم و نهم جوزا در ۱۹ ولایت افغانستان خبر داد. میزان بارندگی در نقاط مختلف از ۱۰ تا ۳۰ میلی متر برآورد شده است. باران‌های سیل‌آسا در افغانستان در مواردی با تخریب و تلفات همراه بوده است.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

بر اساس گزارش خبرگزاری باختر، وزارت عدلیه طالبان ۶۵ فرمان و احکام منسوب به ملا هبت‌الله، رهبر این گروه را در جریده رسمی چاپ کرده است. از ۱۵ آگست ۲۰۲۱ که طالبان به قدرت رسید، فرمان‌های منسوب به ملا هبت‌الله، زنان را خانه‌نشین کرد و جلوی رفتن دختران به مکتب و دانشگاه را گرفت.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

طبق فرمان منسوب به هبت‌الله آخندزاده،‌ رهبر طالبان، ملا محمد ناصر، سرپرست وزارت مالیه این گروه شد. ملا ناصر قبلا معین ریاست عواید و گمرکات این وزارت بود. طبق این فرمان،‌ ملا عبدالقاهر ادریس، معین عواید و گمرکات وزارت مالیه و عبدالقادر احمد، معاون مالی و اداری این وزارت شد.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی مصالحه، پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را تبریک گفتند و برای مردم این کشور آرزوی صلح و رفاه کردند. آقای عبدالله نوشته است که «ترکیه و افغانستان دوستان و متحدان تاریخی هستند.»

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

ملا محمد حسن آخند، رئیس‌الوزرای طالبان، پیروزی رجب طیب اردوغان در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را تبریک گفت. به نقل از وزارت خارجه طالبان، ملاحسن با اشاره به جایگاه با اهمیت ترکیه، آرزوی «ثبات و خدمت به دین» به این کشور کرده است.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

سازمان همکاری اسلامی اعلام کرد که نخستین محموله کمکی این سازمان شامل ۲۸۰ تُن گندم و همچنین لوازم مورد نیاز نوزادان به افغانستان رسیده است. این سازمان روز یک‌شنبه (هفتم جوزا) در توییتر نوشت که این کمک‌ها در کابل و هرات به «نیازمندترین خانواده‌ها» تحویل داده شده است.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

نجیب‌الله توانا، رئیس صحت عامه طالبان در بلخ از جان باختن دو نفر بر اثر تب کانگو در یکی از شفاخانه‌های مزار شریف خبر داد. این مقام طالبان گفت هفته گذشته ۱۰نفر به تب کانگو در فاریاب و جوزجان مبتلا شدند که دو تن از آنها در شفاخانه حوزوی ابوعلی سینای بلخی در مزار شریف جان باختند.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

مسئولان طالبان در بند پاشدان هرات به افغانستان اینترنشنال می‌گویند این گروه برای از سرگیری کار ساخت‌وساز این بند «آمادگی گرفته است.» در همین حال سخنگوی والی طالبان در هرات گفت که هزینه بند پاشدان در بودجه سال مالی ۱۴۰۲ گنجانیده شده و «امیدوار است که هنگام توشیح تغییراتی نیاید.»

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

مقام‌های طالبان در گذرگاه تورخم می‌گویند که روزانه ۲۰ تا ۷۰ خانواده از طریق این گذرگاه از پاکستان به افغانستان باز می‌گردند و در دو ماه گذشته این تعداد به ۲۸۰۰ خانواده رسیده است. آنها گفتند بیشتر عودت کنندگان در ننگرهار، کنر، لغمان، لوگر، ارزگان، قندز و هلمند اسکان داده شده‌اند.

بایگانی

پربیننده‌ترین‌ها