۱۴۰۰/۷/۲۵

گروهی از زنان در دره پنجشیر به وضع محدودیت در برابر حق آموزش زنان از سوی طالبان اعتراض کرده‌اند. علی میثم نظری، سخنگوی جبهه مقاومت می‌گوید این زنان همچنین به جنایت جنگی که در پنجشیر در حال وقوع است اعتراض کرده‌اند و خواستار پایان اشغال این ولایت توسط طالبان هستند.

۱۴۰۰/۷/۲۵

گروهی از مبلغان مذهبی مسیحی و اعضای خانواده‌شان توسط مردان مسلح ناشناس در هائیتی ربوده شده است. ۱۶ آمریکایی و یک کانادایی شامل این گروه هستند. برخی از رسانه‌ها این آدم‌ربایی را به باند «ماووزو ۴۰۰» نسبت داده‌اند. باندی که در ماه‌های گذشته به موارد آدم‌ربایی و دزدی متهم شده است.

۱۴۰۰/۷/۲۵

بيل کلينتون، رئيس جمهور سابق آمريکا که اخیراَ به دلیل عفونت در شفاخانه‌ای در جنوب کالیفرنیا بستری شده بود، از شفاخانه خارج شد. پزشکان گفته‌اند درمان او در ايالت خودش در نيويورک ادامه خواهد یافت. کلینتون ۷۵ ساله، پیش از این نیز چند بار به دلیل تنگی نفس و جراحی ریه بستری شده بود.

۱۴۰۰/۷/۲۵

يوسف وفا، والی طالبان در قندهار سه روز پس از حمله انفجاری در مسجد شیعیان در شهر قندهار، به دیدار مجروحان این حادثه به شفاخانه میرویس رفت. محمد جلال، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان می‌گوید والی قندهار ضمن عیادت به مجروحان حمله انفجاری کمک نقدی کرده است.

۱۴۰۰/۷/۲۵

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان می‌گوید پاکستان نباید از طریق مداخله یا تشویق افراطیت با افغانستان رابطه ایجاد کند و این کشور نماینده افغانستان نیست. کرزی در مصاحبه با صدای امریکا گفته طالبان برای حکومت‌داری خود باید اساساتی را از طریق انتخابات و لویه‌جرگه به میان آورد.

۱۴۰۰/۷/۲۵

شهرزاد اکبر رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان، ملاله یوسفزی برنده جایزه صلح نوبل و زرقا یفتلی فعال حقوق زن نامه‌ای در مورد بازگشایی مکاتب دخترانه به رهبران جهان نوشته و از مخاطبانشان خواسته‌اند آنرا امضا کنند. در جریان یک شبانه روز بیش از نیم میلیون نفر این نامه را امضا کرده‌اند.

۱۴۰۰/۷/۲۵

یک منبع معتبر از بندر حیرتان به افغانستان اینترنشنال می‌گوید بیش از ۱۵ میلیون افغانی از بانک این بندر دزدی شده است. به گفته منبع، در حالی که امنیت بندر توسط افراد طالبان تأمین می‌شود، دروازه بانک دو شب قبل شکسته و تا اکنون روشن نیست چه کسانی این پول را به سرقت برده است.

۱۴۰۰/۷/۲۵

جنرال فرید احمدی، فرمانده عمومی نیرو‌های ویژه ارتش پیشین افغانستان با انتقاد از مقام‌های نظامی می‌گوید زمانی که طالبان وارد کابل شدند، چرا رهبری وزارت دفاع، داخله و امنیت ملی فرمان جنگ را صادر نکردند. احمدی می‌گوید اینها نه زخمی شدند و نه اسیر، با افتضاح تسلیم شدند و فرار کردند.

۱۴۰۰/۷/۲۵

کمیته مصئونیت خبرنگاران با انتشار اعلامیه‌ای می‌گوید از زمان تسلط طالبان تا اکنون شماری از خبرنگاران مورد خشونت طالبان قرار گرفته است. در اعلامیه این کمیته آمده است به رغم وعده طالبان برای رسیدگی به پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران تا اکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

۱۴۰۰/۷/۲۵

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران حسن کاظمی قمی را نماینده ویژه کشورش در امور افغانستان تعیین کرده است. آقای رئیسی در مراسم معرفی قمی با اشاره به حمله داعش به مسجد شیعیان در قندهار گفت از حاکمان افغانستان انتظار می‌رود ضمن تأمین امنیت ملت، از ظرفیت‌های امنیت‌سازی مردمی غفلت نکنند.

بایگانی

پربیننده‌ترین‌ها