نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان می‌گوید در سفری به استانبول و انقره، با مقام‌های ترکیه و شماری از زنان افغانستان دیدار کرده است. توماس نیکلاسون می‌گوید در دیدار با مقام‌های ترکیه‌ای بر «آرزوی مشترک افغانستان صلح‌آمیز، مبتنی‌بر حقوق بشر و دارای حکومت فراگیر» تاکید شده است.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

خوشحال نبی‌زاده، رئیس پیشین صحت عامه کابل در توییتی می‌گوید که طالبان ناصر خالد، برادرش را بدون آنکه دلیلی ارائه دهند، سه روز پیش در کابل زندانی کرده بودند. او می‌گوید پس از چند روز طالبان جسد برادرش را تحویل دادند. طالبان تاکنون در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

منابع محلی در فاریاب به افغانستان اینترنشنال گفتند که دست‌کم شش نفر به شمول سه عضو طالبان در اثر انفجار در شهر میمنه زخمی شده‌اند. روز چهارشنبه یک موتر سایکل بمب‌گذاری شده هنگام ادای نماز در نزدیکی مسجد امام ابوحنیفه در شهر میمنه منفجر شده است.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

وزارت خارجه طالبان می‌گوید امیر خان متقی با تاکاشی اوکادا، سفیر جاپان در کابل دیدار و دو طرف مورد برداشتن گام‌های مثبت برای ایجاد «تعامل بهتر میان افغانستان و جهان» تاکید کردند. این وزارت در بیانیه‌ای گفت که دو طرف در این دیدار درباره همکاری‌های بشردوستانه نیز گفتگو کردند.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

منابع محلی در ولایت فاریاب از وقوع انفجاری در مرکز این ولایت خبر دادند. به گفته منابع، یک موتر سایکل بمب‌گذاری شده در نزیکی "مسجد امام ابوحنیفه" در مرکز شهر میمنه منفجر شده است. این انفجار روز چهارشنبه در هنگام برگزاری نماز رخ داده است و تلفات ناشی از آن هنوز مشخص نیست.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

دبیر شورای امنیت روسیه می‌گوید ممکن است تسلیحات بجامانده امریکا در افغانستان در درگیری‌ها بین خود افغان‌ها استفاده شود یا به تروریست‌ها فروخته شود. نیکلای پاتروشف روز چهارشنبه ۱۹ دلو، در نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه در مسکو گفت که وضعیت افغانستان به سرعت رو به وخامت است.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

کمیساری عالی پناهندگان سازمان ملل در آسیای مرکزی، روز چهارشنبه اعلام کرد که با همکاری اوزبیکستان، ۴۸ هزار کمپل به افغانستان فرستاده‌ است. این سازمان گفته است که در اواخر ۲۰۲۲ به بیش از ۸۰۰ هزار نفر در افغانستان کمک‌های زمستانی توزیع کرده است.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

به دنبال توقف فعالیت خط آهن حیرتان-مزارشریف، طالبان اعلام کرد که هیأت اداره خط آهن این گروه برای گفتگو درباره انتقال مسئولیت این خط آهن روز چهارشنبه به اوزبیکستان سفر کرده‌است. اداره خط آهن اوزبیکستان در ۱۲دلو اعلام کرد انتقال کالا به افغانستان از طریق خط آهن را متوقف کرده است.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

یک سناتور جمهوری‌خواه امریکا می‌گوید جوبایدن ظاهرا افغانستان را فراموش کرده است زیرا او در سخنرانی سالانه‌اش حتی یک کلمه در مورد این کشور حرف نزد. لیدنسی گراهام، در توییتی نوشت که جهان اما افغانستان را فراموش نکرده است و متحدان امریکا هنوز از "خروج فاجعه‌بار او" در شوک‌اند.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

پولیس کراچی ادعا کرد که یک عضو «ارتش انقلابی سند»، سازمان مسلح و جدایی‌طلب سندی، را بازداشت کرده است. به گفته پولیس، او در افغانستان آموزش نظامی دیده است. ارتش انقلابی سند در پاکستان غیرقانونی است و در گذشته مسئولیت چند حمله در ایالت سند را به دوش گرفته است.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸

دفتر رسانه‌ای والی طالبان در قندهار اعلام کرد که ۳۵۰ نفر از مدرسه حکیمیه این گروه فارغ شدند. همزمان با فروپاشی نظام معارف افغانستان، طالبان بر ایجاد گسترده مدارس جهادی در سرتاسر کشور تمرکز کرده‌اند. این گروه قرار است از ۳ تا ۱۰ مدرسه دینی در هر ولسوالی افغانستان تاسیس کند.

بایگانی

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو