وزارت خارجه ایران به کشته شدن یک سرباز مرزبانی این کشور در مرز با افغانستان واکنش نشان داد و از طالبان خواست که در زمینه روشن شدن ابعاد موضوع و مجازات عاملین آن اقدام کنند. منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند که محمد صیاد شام سه‌شنبه به دست جنگجویان طالبان کشته شده است.

۱۴۰۱/۴/۸

۱۴۰۱/۴/۸

پرویز کاوه، سردبیر دفتر امریکای افغانستان اینترنشنال جایزه شجاعت و اثرگذاری مرکز تبادل فرهنگی بین شرق و غرب را به دست آورد. آقای کاوه قبلا به عنوان مدیر مسئول روزنامه ۸ صبح کار می‌کرد. او مشاور مرکز خبرنگاران افغانستان و عضو هیئت داوران انتخاب خبرنگار سال در افغانستان است.

۱۴۰۱/۴/۸

منابع طالبان می‌گویند که نشست سراسری علمای این گروه به تعویق افتاده و امروز برگزار نمی‌شود. یک منبع که نامش فاش نشده، به رسانه‌ها گفته است که نشست با یک روز تاخیر فردا پنجشنبه برگزار خواهد شد. علت این تعویق اعلام نشده و طالبان نیز بیانیه‌ای رسمی در این زمینه منتشر نکرده است.

۱۴۰۱/۴/۷

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با تایید گزارش‌های تیرباران افراد غیرنظامی در بلخاب می‌گوید که طالبان در جریان حمله به این ولسوالی مردم عادی و اسیران را کشته و باعث آوارگی مردم عادی شدند. این چهارمین نهاد معتبر حقوق بشری است که به کشتار مردم ملکی در بلخاب اشاره می‌کند.

۱۴۰۱/۴/۷

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه در جریان دیدارش از تاجیکستان گفت که برای تقویت روابط با طالبان کار می‌کند و می‌خواهد که تمام اقوام افغانستان در حاکمیت کشور سهم داشته باشند. پوتین تاکید کرد که روسیه برای «عادی شدن وضعیت» در افغانستان تلاش دارد.

۱۴۰۱/۴/۷

وزارت خارجه امریکا می‌گوید این کشور ۵۵ میلیون دالر به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه پکتیکا و خوست در جنوب‌شرق افغانستان کمک می‌کند. این وزارت روز سه‌شنبه گفت که زمین‌لرزه هفته گذشته بحران بشری کنونی در افغانستان را که مدت طولانی است گریبان‌گیر مردم این کشور شده، عمیق‌تر کرده است.

۱۴۰۱/۴/۷

خبرگزاری باختر به نقل از مقام‌های وزارت مالیه طالبان گزارش داده است که قیمت صادرات هر تُن زغال سنگ در گمرک‌های افغانستان از ۹۰ دالر به ۲۰۰ دالر افزایش یافته است. طبق این گزارش، نرخ جدید براساس "قانون گمرکات و طرزالعمل قیمت‌گذاری" تعیین شده و در همه گمرک‌ها قابل اجراست.

۱۴۰۱/۴/۷

طالبان در شهرداری کابل به دکانداران دستور داده که روز چهارشنبه در جریان برگزاری نشست علما در تالار لویه جرگه، پرچم این گروه را بر سر مغازه‌های‌شان بلند کنند. این اداره گفته در نشست فردا مهمان‌ها ودیپلومات‌های خارجی شرکت می‌کنند و "هدایت است مردم وظیفه شهروندی خود را ادا کنند."

۱۴۰۱/۴/۷

خبرگزاری باختر تحت کنترل طالبان، گزارش داده که در پی برف‌باری و تندباد در دو ولسوالی پنجشیر صدها راس حیوان تلف شده‌اند. رئیس مبارزه با حوادث طبیعی طالبان در پنجشیر گفته است که در ولسوالی‌های آبشار و پریان ۴۷۰ راس مواشی و محصولات زراعی ۲۰۰ جریب زمین به‌طور کامل از بین رفته است.

۱۴۰۱/۴/۷

بانک مرکزی افغانستان که تحت کنترل طالبان فعالیت دارد، تجارت آنلاین ارزهای خارجی را در این کشور ممنوع کرد. صابر مهمند، سخنگوی این بانک هشدار داده که متخلفان با پیگرد قانونی مواجه خواهند شد. او به شبکه خبری بلومبرگ گفته که هیچ دستورالعملی در اسلام برای تأیید این تجارت وجود ندارد.

۱۴۰۱/۴/۷

ملا برادر، معاون رئیس‌الوزرای طالبان با یک هفته تاخیر برای بازدید از مناطق زلزله‌زده و غم‌شریکی با مردم به ولایت‌های پکتیکا و خوست رفت. دفتر معاون اول رئیس‌الوزرای طالبان می‌گوید او در این سفر ۵۳ میلیون افغانی پول نقد نیز برای کمک به آسیب دیدگان زلزله برده است.

بایگانی

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید

نگاه روز
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو