وزارت خارجه ناروی اعلام کرد که از نمایندگان طالبان، جامعه مدنی افغانستان و جامعه بین‌الملل دعوت کرده است تا از تاریخ ۲۳ تا ۲۵ جنوری ۲۰۲۲ به این کشور سفر کرده و در مورد حل مشکلات افغانستان با همدیگر گفتگو کنند. ناروی تأکید کرده است که به شدت نگران وضعیت وخیم افغانستان است.

۱۴۰۰/۱۱/۱

۱۴۰۰/۱۱/۱

اتحادیه دانشگاه‌های خصوصی افغانستان با ارسال نامه‌ای به دانشگاه‌های خصوصی از آنها خواسته است که از نظام آموزشی مختلط دانشجویان دختر و پسر جلوگیری کنند. اتحادیه دانشگاه‌های خصوصی گفته است دانشجویان دختری که حجاب را رعایت نکرده‌اند اجازه ورود به دانشگاه‌ها را ندارند.

۱۴۰۰/۱۱/۱

چارلز شومر، رهبر دموکرات ها در سنای امریکا و ۱۴ سناتور دموکرات دیگر در نامه‌ای از حکومت امریکا خواستند که موانع عمده‌ در برابر صدور ویزه امریکا برای افغان های در معرض خطر را بردارد و مساله رد درخواستی‌های اقامت موقت بشردوستانه این پناهندگان را بررسی کند.

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

تلویزیون طلوع ششمین سال کشته شدن ۷ همکار خود را گرامی داشت که در سال ۱۳۹۴ در حمله انتحاری طالبان جان خود را از دست دادند. این رسانه با نشر گزارشی در سالگرد این حادثه، به نقل از بازماندگان این رویداد، از «امارت اسلامی خواهان تامین امنیت سرتاسری در کشور شد.»

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

منابع دیپلماتیک ترکی به رویترز گفته‌اند که ترکیه و قطر بر سر تامین امنیت میدان هوایی کابل به توافق اولیه دست یافته اند. هیات‌های ترکی و قطری در این باره در کابل گفتگو کرده اند. این منابع می‌افزایند که مذاکرات در باره مسائل دیگر مانند موضوعات مالی هنوز ادامه دارد.

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

ایلیو فیلون، رئیس کمیته جهانی صلیب سرخ در افغانستان امروز با عبدالسلام حنفی، معاون رئیس‌الوزرای طالبان در ارگ دیدار کرد. به نقل از سخنگویان طالبان، ایلیو فیلون در این دیدار گفت «وضعیت افغانستان ایجاب می‌کند که ما فعالیت‌های خود را در این کشور بیشتر کنیم.»

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

بانک مرکزی افغانستان اعلام کرد در ادامه کمک‌های بشردوستانه امروز ۳۲ میلیون دالر پول نقد به کابل رسید. به گفته بانک مرکزی، این پول به بانک بین‌المللی افغانستان (AIB) سپرده شده است. بانک مرکزی نگفته که این پول از سوی چه کشور یا سازمانی به دولت طالبان سپرده شده است.

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

هارون یوسفی، نویسنده و طنزپرداز که جیغ و فریاد تمنا زریاب پریانی قبل از بازداشت توسط طالبان را به تمسخر گرفته بود، از زنان افغانستان عذرخواهی کرد. تمنا دیشب در ویدئویی با فریاد گفت طالبان به خانه‌اش آمده‌اند. آقای یوسفی گفته بود این دختر را باید طالب ببرد تا دیگر دروغ نگوید.

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت جوزجان گفته است شش تن به جرم شکار پرندگان این ولایت بازداشت شدند. به گزارش خبرگزاری باختر، به‌ منظور حفاظت از حیات وحش، یک قطعه خاص به همکاری قومندانی امنیه در چارچوب ریاست اطلاعات و فرهنگ جوزجان تشکیل شده است.

۱۴۰۰/۱۰/۲۹

خبرگزاری اناتولی به نقل از رئیس جمهور ترکیه می‌گوید که این کشور ۷۰۰ تن مواد کمکی شامل غذا، لباس، خدمات صحی و دیگر مواد عاجل به افغانستان کمک می‌کند. این کمک‌ها از طریق سازمان‌های خیریه در افغانستان توزیع خواهد شد.

۱۴۰۰/۱۰/۲۹

کمیته حفاظت از خبرنگاران می‌گوید که طالبان باید حمله اخیر به ذکی قیس، مدیر مسئول پیشین تلویزیون خاور را بررسی و زمینه کار و زندگی مصون را برای خبرنگاران تامین کند. آقای قیس از سوی افراد ناشناس در کابل که خود را کارمند حوزه امنیتی طالبان معرفی کرده‌اند، لت‌وکوب شده است.

بایگانی