شماری از نهادهای حامی زنان از واکنش‌ جهانی در برابر نقض حقوق زنان توسط طالبان انتقاد کردند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۲۶

شماری از نهادهای حامی حقوق زنان افغان می‌گویند واکنش ناکارآمد جهان به «جنایات طالبان» علیه زنان نشان دهنده پیام بی‌توجهی به حقوق زنان در سطح جهانی است.

این نهادها از امریکا خواستند که حمایت از زنان و دختران افغان را در اولویت سیاست خود قرار دهد.

شماری از نهادها شامل اتحاد برای ایجاد صلح، دانشگاه جرج تاون برای زنان، صلح و امنیت، دیده‌بان حقوق بشر و پناهندگان بین‌المللی و نهاد رهبری سیاسی و مشارکت زنان در سطح جهانی موسوم به «فهرست مینا» به مناسبت دومین سال تسلط طالبان بر افغانستان بیانیه مشترک صادر کرده‌اند.

در بخشی از بیانیه این نهادها آمده است: «رهبران طالبان به طور سیستماتیک زنان و دختران افغان را از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی شان محروم کرده‌اند. اگر قراردادهای بین‌المللی حمایت از حقوق بشر معنایی داشته باشد، ما نباید وضعیت کنونی زنان و دختران در افغانستان را بپذیریم.»

این نهادهای حامی حقوق زنان افغانستان تاکید کرده با این که پس از بازگشت طالبان به قدرت، افغانستان از نظر شاخص زنان، صلح و امنیت در بین ۱۷۰ کشور در آخرین رتبه قرار دارد اما برخی مدعی شده‌اند که افغانستان اکنون امن‌تر است.

نهادهای مدافع حقوق زنان استدلال می‌کند که این اظهارات نادرست و اقدامات طالبان علیه زنان و دختران افغانستان و همچنین روزنامه‌نگاران و اقلیت‌های مذهبی و قومی زیر ستم این گروه را نادید گرفته است.

این نهادها در بیانیه خود به امریکا توصیه کرده‌اند که باید تلاش‌ها برای حمایت و حفاظت از زنان و دختران افغان را در اولویت سیاست خود قرار دهد.

آنان همچنین از تمام آژانس‌های دولتی امریکا که روی برنامه‌ها و سیاست‌های مرتبط با افغانستان کار می‌کنند خواسته‌اند موضوع زنان را در اولویت‌ قرار بدهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم 
خبر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها