چه چیزی نتایج رای‌پرسی انتخابات بریتانیا را قابل اعتماد کرده است؟

جمعه ۱۴۰۳/۰۴/۱۵

در بریتانیا طی دو دهه گذشته، در پایان روز انتخابات، چشم مردم به نتایج رای‌پرسی است که بلافاصله پس از ختم رای‌گیری اعلام می‌شود.

در چند انتخابات پی‌هم، به طور شگفت‌انگیزی نتایج این رای‌پرسی‌ها توانسته حزب برنده را پیش‌بینی کند و شمار آرای پیش‌بینی شده نیز تفاوت بسیار کم با نتایج رسمی داشته است.

از سال ۲۰۰۵ به این سو، این رای‌پرسی با هزینه سه شبکه بی‌بی‌سی جهانی، آی‌تی‌وی و اسکای‌نیوز راه‌اندازی و پخش می‌شود.

نیویارک‌تایمز در گزارشی نوشت که چند ساعت قبل از پایان رای‌گیری در بریتانیا، تیم‌هایی از کارشناسان آمارگیری و علوم سیاسی دست به کار می‌شوند و اطلاعات مربوط به رای‌پرسی را تجزیه و تحلیل می‌کنند.

در پنج انتخابات گذشته در بریتانیا، نتایج رای‌پرسی به طور میانگین تنها ۴ کرسی با نتایج رسمی رای‌گیری تفاوت داشته است؛ طوری که در سال ۲۰۱۹، حزب برنده انتخابات تنها سه کرسی از تعداد کرسی‌های پیش‌بینی شده در رای‌پرسی کم آورد.

رای‌پرسی چیست؟
در بریتانیا پس از این‌که شهروندان رای خود را به صندوق‌ها انداختند، دست‌اندرکاران رای‌پرسی در همان‌جا به آنها یک نسخه بدل برگه‌ رای‌دهی می‌دهند و از آنها می‌خواهند آن را پر کنند.

این برگه‌ها به بیش از ۲۰ هزار نفر در ۱۳۰ سایت رای‌دهی در بریتانیا توزیع می‌شود.

در دو دهه گذشته نتایج رای‌پرسی تقریبا دقیق بوده اما پیش از آن این‌طور نبود.

به گزارش نیویارک‌تایمز، در سال ۱۹۹۲ رای‌پرسی بی‌بی‌سی جهانی حاکی از آن بود که هیچ حزبی اکثریت کرسی‌های پارلمان را به دست نخواهد آورد، اما نتایج رسمی انتخابات طور دیگری رقم خورد و حزب محافظه‌کار اکثریت خود را در پارلمان حفظ کرد.

نتایج برخی رای‌پرسی‌های پیشتر از آن حتی فاصله بیشتری با نتایج رسمی انتخابات داشت.

تفاوت چشمگیر در پیش‌بینی رای‌پرسی و نتایج رسمی انتخابات، سبب شد که مجریان رای‌پرسی تغییرات کلیدی در این روند بیاورند.

برپایه گزارش نیویارک‌تایمز، دیوید فرث و جان کورتیس، دو دانشگاهی، در پیش گرفتن «رویکرد آماری» در رای‌پرسی را پیشنهاد کردند و این شیوه به موفقیت انجامید.

پیش از آن، رای‌پرسی براساس نمونه‌های رای‌گیری‌ در چند سایت انتخاباتی انجام می‌شد و طبق همین نمونه‌ها پیش‌بینی می‌شد که در مجموع کدام حزب چه مقدار رای در سایر سایت‌های رای‌دهی خواهد آورد.

در روش کنونی هم همین نمونه‌برداری از سایت‌های رای‌گیری صورت می‌گیرد،‌ اما نتایج آن با تجزیه و تحلیل جمعیت‌شناختی و ارقام انتخابات قبلی همان محل‌رای‌دهی مشخص پیش‌بینی می‌شود.

رای‌پرسی‌های چند انتخابات اخیر در بریتانیا به گونه‌ای اعتماد رای‌دهندگان را به دست آورده که بسیاری از شهروندان در شب پراضطراب انتخابات، پس از پخش نتایج رای‌پرسی تلویزیون‌های خود را خاموش می‌کنند.

برخی حاشیه‌های رای‌پرسی نیز جلب توجه کرده است: در انتخابات ۲۰۰۵ بریتانیا پیش‌بینی شد که حزب لیبرال دموکرات، از ۵۷ کرسی خود تنها ۱۰ کرسی آن را حفظ خواهد کرد. پدی اشداون، رهبر وقت این حزب، در یک برنامه تلویزیونی بی‌بی‌سی جهانی به این پیش‌بینی خندید و گفت: «اگر این رای‌پرسی درست باشد، من علنا کلاه خود را در برنامه شما خواهم خورد.»

در نهایت نتایج اعلام شد و حزب لیبرال دموکرات تنها هشت کرسی به دست آورد. بی‌بی‌سی هم بعدا کیکی به شکل کلاه را روی میز آقای اشداون گذاشت تا نوش جان کند.

در انتخابات روز پنجشنبه بریتانیا نتایج رای‌پرسی حاکی از پیروزی حزب کارگر بر حزب محافظه‌‌کار است. پیش‌بینی شده که حزب کارگر ۴۰۵ کرسی و رقیب محافظه‌کارش ۱۵۴ کرسی به دست آرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
گورباچف

رادیو

پادکست‌ها