از خانه سرور دانش به ارزش سه میلیارد دالر بت‌کوین به دست آمد

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۶/۲۳

عساکر طالبان دیروز وارد خانه سرور دانش در تایمنی شدند و در جریان تلاشی توانستند به ارزش سه میلیارد بت کوین را بدست آوردند. ذبیح‌الله مجاهد گفته است که این پول خارجی دیجیتال از بین کتاب‌های سرور دانش که در الماری او ماهرانه پنهان شده بود به دست مجاهدین افتاده است.

آقای مجاهد گفته است که اسعار مقبوضه شامل بت کوین، ایتوریم، دوج کوین و لایت کوین می‌شود. وی در پاسخ به خبرنگار چینل یوتیوب "میدان وردک جان من" تایید کرد که سکه‌ها برای بررسی بیشتر به یکی از کشورهای همسایه فرستاده خواهد شد. آقای مجاهد اسم کشور همسایه را افشاء نکرد اما متخصصین امور می‌گویند که کشور قطر این روزها از هر همسایه دیگر به افغانستان نزدیکتر است و سکه‌ها احتمالاً به دوحه فرستاده شوند.

سرور دانش در اعلامیه‌ای که در واکنش به این خبر نشر کرده گفته است که درگذشت مرحومه مادر عبدالعلی ورسی را به جمیع بازماندگان او تسلیت می‌گوید و از خداوند بزرگ برای آن مرحومه جنت برین تقاضا می‌نماید. وی مادر عبدالعلی ورسی را شخص نیک و پرهیزگار توصیف کرده و مرگ آن مرحومه را ضایعه جبران ناپذیر برای خانواده گرامی ایشان دانسته است. آقای دانش تحولات اخیر در افغانستان را منافی روح قوانین نافذه، مخصوصاً قانون اساسی خوانده و از طرف‌های درگیر خواسته است که به خواست مردم افغانستان تمکین نموده از خونریزی بیشتر دست بکشند.

پس از اعلام این خبر قیمت بت کوین در بازارهای آنلاین تا هفت فیصد سقوط کرد. ایلون ماسک نیم ساعت پس از انتشار این خبر یک شکلک کفش و دو شکلک اشک گرم را در حساب تویتر خود نشر کرد. مفسرین شکلک‌های ایلون ماسک معتقدند که منظور آقای ماسک از گذاشتن شکلک کفش و دو قطره اشک این است که هر آنچه به دست طالبان بیافتد سقوط خواهد کرد.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه مشترک پاکستان و افغانستان که این روزها نگران وضعیت شکننده اقتصادی افغانستان هست از جامعه جهانی خواسته است که تمام پول‌های بلوکه‌شده افغانستان را آزاد کند تا این کشور بتواند در پرداخت قروض با پاکستان کمک کند. وی از طالبان خواست تا دالرهای بدست آمده از گوشه و کنار افغانستان را با دقت جمع نموده به کشور دوست و برادر پاکستان تحویل دهد و در برابر آن رسید اخذ نماید. وقتی از آقای قریشی در مورد انتقال پول دیجیتالی آقای دانش به پاکستان پرسیده شد، وی گفت، "آقای دانش مظلوم آدمی هی. پاکستان غریب آدمی کا پیسه نهی کاتا هی. فقط پول نقد پاکستان کو دیدو. ارز دیجتال افغانستان کی غریب عوام می تقسیم کرو."

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها