سفیر سابق ایران در کابل:‌ اگر طالبان به رسمیت شناخته شود "فاتحه" افغانستان خوانده می‌شود

۱۴۰۰/۷/۱

ابوالفضل ظهره‌وند سفیر سابق ایران در افغانستان می‌گوید اگر جهان طالبان را به رسمیت بشناسد، باید فاتحه افغانستان را خواند. او به خبرگزاری ایلنا گفت در دو سال گذشته چند تن از چهره‌های سیاسی و امنیتی دیگر کشورها توانستند اراده خود را بر افغانستان تحمیل کنند؛ از جمله زلمی خلیلزاد.

او به نماینده رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان هم اشاره کرده و گفته است در سوی دیگر ضمیر کابلوف بر اساس دیدگاه‌های خودش عمل کرده‌ و معتقدم او نتوانسته نظر کرملین در مورد افغانستان را تامین کند.

به عقیده آقای ظهره‌وند، چینی‌ها هم با طناب پاکستان به چاه رفتند و نمی‌دانند که قرار است چگونه با آن‌ها در افغانستان برخورد شود و عملا برآورد اشتباه در مورد افغانستان دارند.

آقای ظهره‌وند می‌گوید انتصاب‌های اخیر طالبان هم پیام امنیتی – نظامی دارد و پاکستان به جای آنکه برای تعدیل نظر طالبان و تندروی‌های آن تلاش کند، فقط به دنبال آن است که بتواند یک مشروعیت مشخص به طالبان بدهد.

به گفته وی رفتار مقامات پاکستان کاملا متناقض است.

او می گوید عمران‌خان نخست‌وزیر فعلی پاکستان اعلام کرده که به دنبال دولت فراگیر خواهند بود، اما به موازات آن وزیر خارجه این کشور اعلام می‌کند که جامعه ملل باید منابع مالی بلوکه شده افغانستان را به طالبان تحویل دهند. این تضاد در رفتار پاکستانی‌ها نه تنها اوضاع را درست نمی‌کند، بلکه می‌تواند وضعیت افغانستان و منطقه را وخیم‌تر کند.

وی معتقد است که مجموع این مسایل نشان می‌دهد بسترهای معارضه و زمینه‌ برای خیزش جریان‌های رادیکال در افغانستان فراهم است و باید به پاکستان فشار بیشتری وارد شود تا در نهایت تغییر رفتار طالبان را اجرایی کند.

پربیننده‌ترین‌ها