رقابت احزاب عمده آلمان در انتخابات سراسری این کشور فشرده است

۱۴۰۰/۷/۴

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پس از ۱۶ سال از مقام خود کنار می‌‌رود. امروز انتخابات پارلمانی آلمان آغاز شد. سه حزب عمده اتحاد دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات و سبزها بیش از دیگر احزاب شانه به شانه پیش‌ می‌روند. نگاه این احزاب به مهاجرت و بحران افغانستان چیست؟

«ما می‌توانیم» جمله‌ای بود که آنگلا مرکل در اوج بحران مهاجرت در ۲۰۱۵ میلادی بیان کرد. با این عبارت صدها هزار نفر از مناطق جنگزده سوریه، عراق و افغانستان وارد آلمان شدند. او پس از تسلط طالبان بر افغانستان هم در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای اتریشی خود در برلین گفت بین ۱۰ تا ۴۰ هزار شهروند افغانستان باید به آلمان منتقل شوند.

میراث سیاست مهاجرتی خانم مرکل یکی از مسائل سرنوشت ساز رقابت احزاب در جریان انتخابات پارلمانی بوده است. احزابی که مخالف سیاست مهاجرتی بودند، تقریبا از دور رقابت‌ها حذف شدند.

خانم مرکل در آخرین تلاش برای جلب رای، روزگذشته (شنبه ۳ میزان) در تجمعی در شهر آخن به آرمین لاشت نامزد حزب دموکرات مسیحی که اهل این شهر است ملحق شد، با این پیام که آلمان و جوانان نیازمند ثبات و آینده مطمئن هستند و آرمین لاشت کسی است که اینها را فراهم خواهد کرد.

فعالیت‌های آرمن لاشت به دلیل نزدیکی با سیاست‌های آنگلا مرکل وی را به چهره طرفدار وضع موجود در آلمان معرفی کرده و پیشبینی کارشناسان این است که او در صورت پیروزی سیاست‌های مرکل را ادامه خواهد داد.

خانم آنالنا بربوک از حزب سبزها و اولاف شولتس از حزب سوسیال‌ دموکرات رقبای اصلی ارمن لاشت از حزب دموکرات مسیحی خانم مرکل هستند.

هر سه رقیب از شخصیت‌هایی کاریزماتیک هستند، سیاست را خوب می‌شناسند و تعامل با مخاطبان را به خوبی یاد دارند.

جالب اینکه هر سه این افراد طرفدار ورود مهاجران اما بر اساس قوانینی محتاط هستند.

حزب سوسیال دموکرات که گفته می شود چانس بیشتری در این انتخابت دارد، معتقد است مهاجرت جامعه آلمان را غنی‌تر کرده است.

با وضعیت حاکم در افغانستان و تسلط طالبان، هر سه حزب ادامه کمک به افغانستان را هم مشروط کرده‌اند. باور همه آنان این است که در افغانستان باید حکومتی فراگیر تشکیل شود و به حقوق بشر و زنان احترام گذاشته شود.

حزب برنده صدراعظم آینده آلمان را تعیین خواهد کرد. رویکرد صدراعظم و حکومت آینده آلمان بر افغانستان و تحولات آن کشور در چارچوب روابط بین‌الملل تاثیر مستقیم خواهد ماند.

پربیننده‌ترین‌ها