گزارش رویترز : بانک مرکزی افغانستان پیش از آمدن طالبان ذخایر دالری خود را خالی کرده بود

۱۴۰۰/۷/۸

خبرگزاری رویترز بر اساس اسناد محرمانه می‌گوید ذخایر دالری بانک مرکزی افغانستان، هفته‌ها پیش از سقوط دولت این کشور خالی شده بود.

این گزارش که به سفارش کشورها و سازمان‌های حمایت‌کننده مالی دولت اشرف غنی تهیه‌شده بود، نشان می‌دهد که مسئولان بانک مرکزی افغانستان مقدار زیادی دالر را "به صورت غیرعادی" در بازار به فروش گذاشته و از شعبه مرکزی دافغانستان بانک در کابل، به شعبه‌های ولایات منتقل کرده‌اند.

گزارش مورد استناد رویترز که در اوایل ماه سپتامبر تهیه شده، "سو مدیریت" بانک مرکزی افغانستان در دولت پیشین به عنوان "بزرگترین مشکل" در این زمینه اشاره می‌کند.

شاه محرابی، رئیس نهاد نظارتی بانک مرکزی افغانستان که همچنان در وظیفه‌اش باقی مانده است، از تصمیم رهبری قبلی بانک مرکزی دفاع کرده و گفته است این کار برای جلوگیری از افزایش فشار بر پول ملی نیاز بود.

اکنون تاثیر کاهش چشمگیر ارز خارجی در بانک‌های افغانستان را می‌تواند در صف‌های طویل مشتریان بانک‌ها دید. آن‌ها ناچارند برای کشیدن دالر از بانک، ساعت‌ها انتظار بکشند.

اقتصاد افغانستان حتی پیش از سقوط دولت تحت حمایت غرب دچار بحران بود، اما اکنون و با بازگشت طالبان و قطع کمک‌های خارجی، این بحران عمیق‌تر شده است.

پربیننده‌ترین‌ها