محمد محقق در مصاحبه با رسانه ایرانی: در پنجشیر قتل عام رخ داد در دایکندی کوچ اجباری

۱۴۰۰/۷/۱۰

رهبر حزب وحدت مردم افغانستان در گفتگو با یک رسانه ایرانی گفته است: «طالبان پیش از به قدرت رسیدن، از وعده‌های ساختار همه شمول در دولت افغانستان با کشورهای منطقه می‌گفتند، اما بعد از تسلط‌ در کشور به قولشان عمل نکردند». محمد محقق می‌گوید در پنجشیر هم قتل عام مردم اتفاق افتاده است.

آقای محقق به رسانه جماران گفت کابینه‌ طالبان تنها از یک قوم افغانستان تشکیل شده و از اقوام ازبک و تاجیک فقط یک نفر در ساختارشان استفاده کردند که آن‌ها هم از خود طالبان هستند.

او تاکید می‌کند که طالبان نه تنها دولت همه شمول نساختند، بلکه شروع به جنایات ضد بشرى هم کرده‌اند؛ از قبیل قتل‌های خودسرانه و بدون محاکمه و غارت و چپاول دارایی‌ و خانه‌های مردم که در جامعه هزاره و شیعه کمر مردم را خم کرده است.

به گفته وی، طالبان شیعیان را از مناطق ولسوالى پاتو از توابع دایکندى به زور سلاح و قطعه ضربتى وادار به کوچ اجباری کردند و تا کنون ٨٠٠ خانوار که در مناطق کندیر و تگابدار ساکن بودند مناطق‌شان را تخلیه کرده‌اند. محقق افزوده به سه قریه دیگر به نام هاى شاغولجه، خرگک و بندک هم اخطار کوچ داده شده و چندین قریه در ولسوالى خدیر ولایت دایکندى نیز در معرض کوچ دادن هستند. محقق هشدار داده که اگر این روش دوام پیدا کند، شاید هزاران خانواده هزاره مهاجر شوند.

رهبر حزب وحدت مردم افغانستان خبر داده که در پنجشیر قتل عام مردم اتفاق افتاد و در قندهار هم طالبان به افراد مربوط به اردوى ملى اخطار دادند مناطق شان را ترک کنند.

باور محقق بر این است که این همه جنایات ضد بشری حساب می‌شود و نباید جامعه جهانی طالبان را به رسمیت بشناسد. علاوه بر این بخش کلانی از کابینه‌ طالبان در لیست سیاه سازمان ملل است و به این ترتیب راه برای طالبان هموار نیست.

پربیننده‌ترین‌ها