روایت تازه از فرار اشرف غنی؛ سربازان ازبکستان اجازه رفتن به دستشویی را به ما ندادند

۱۴۰۰/۷/۱۰

شماری از افرادی که با اشرف غنی از کابل فرار کردند به روزنامه هشت صبح گفته‌اند که مقامات تاجیکستان و ازبکستان به تماس‌های مکرر خلبان‌های حامل اشرف غنی برای فرود اضطراری جهت سوخت‌گیری پاسخ ندادند اما چهار چرخبال بی اجازه مقامات ازبکستان در میدان هوایی ترمز ازبکستان فرود آمدند.

همراهان رئیس جمهور فراری افغانستان گفته‌اند با فرود چرخ‌بال‌ها، مرزبانان ازبکستان آنها را محاصره کردند و لحظات بعد پس گفتگوی مقدماتی یک موتر به سمت آنها آمدند و اشرف غنی، همسر او، حمدالله محب و محمود فضلی را بردند.

به گفته همراهان اشرف غنی، مرزبانان ازبکستان با برخورد «توهین‌آمیز» همه محافظان و همراهان غنی را بازرسی و خلع سلاح و هلیکوپترها را مهرولاک کردند. براساس این روایت، مرزبانان ازبکستان با دادن فقط یک وعده غذا، ۵۰ تن از همراهان غنی برای ۳۱ ساعت بی‌آنکه «اجازه رفتن به دست‌شویی را بدهند» سراپا نگه‌ داشتند و در همه این مدت آنها حتا اجازه حرف زدن را نداشتند.

طبق این روایت، پس از ۳۱ ساعت انتظار، همه شامل اشرف غنی سوار یک هواپیمای بدون نام و نشان شده و این هواپیما آنها را به میدان هوایی ابوظبی برده است. آنها گفتند پس از فرود هواپیما در ابوظبی چند مرد عرب داخل هواپیما شدند و پس از احوال‌پرسی اشرف غنی و افراد نزدیک به غنی را به طور «محترمانه» بردند.

یکی از همراهان غنی گفته است معاونان اشرف غنی از برنامه فرار او اطلاعی نداشتند و وقتی حنیف اتمر پاسپورت اشرف غنی را به ارگ آورد، او از کابل رفته بود. براساس این روایت، هنگام بلند شدن هلیکوپترها از ارگ ریاست جمهوری، محافظان اشرف غنی برای سوار شدن به چرخبال‌ها یکدیگر را با مشت و لگد می‌زدند.

پربیننده‌ترین‌ها