لاوروف: روسیه آماده همکاری با آمریکا، اروپا و ناتو در مسئله افغانستان است

۱۴۰۰/۷/۱۶

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه با انتقاد از سیاست‌های آمریکا، اروپا و ناتو در افغانستان، گفت آماده همکاری با آنان در مسئله افغانستان است. به گفته او، آمریکا و ناتو باید مسئولیت بازسازی افغانستان را برعهده گیرند زیرا در طول حضور آن‌ها خسارات سنگینی به زیرساخت‌های افغانستان وارد شد.

روسیه و آمریکا با وجود اختلاف نظر در بسیاری از مسائل منطقه‌ای و جهانی، پیش از این نیز بارها درباره افغانستان گفتگو کرده است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان پیش از سقوط حکومت اشرف غنی، چندین مرتبه به مسکو سفر کرده بود و با ضمیر کابلوف نماینده رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان صحبت کرده بود. صلح در افغانستان و تشکیل حکومت فراگیر همواره یکی از موضوعات مهم دیدار آن‌ها بوده است.

روزنامه کامرسانت روسیه هم چندی قبل گزارش داد که ولادیمیر پوتین در آخرین دیدار خود با جو بایدن پیشنهاد داده تا از پایگاه‌های نظامی روسیه در آسیای‌میانه به منظور جمع‌آوری اطلاعات از افغانستان استفاده کند.

همچنین قرار است تا دو هفته دیگر نشست ترویکای گسترده با موضوع افغانستان در مسکو برگزار شود. آمریکا از کشورهای عضو ترویکا است. در نشست پیش رو از طالبان و نمایندگان کشورهای منطقه هم دعوت شده است.

پربیننده‌ترین‌ها