طنز سیاسی؛ مهاجرت هزاره‌ها به "جهنم" رایگان شد

یکشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۸

طنزی از موسی ظفر:

پس از آنکه طالبان صدها خانواده هزاره را از ولایت دایکندی و بلخ بی‌جا کرد و مورد انتقاد جامعه توییتری قرار گرفت، این گروه اعلام کرد که برای اسکان دایمی هزاره‌ها به "جهنم" ترتیبات لازم را گرفته است.

خلیل‌الرحمان حقانی، وزیر مهاجرین طالبان به گزارشگر یوتیوب "قلب من افغانستان" گفت که طالبان با کمک سازمان بین‌المللی مهاجرت و کمیساری عالی ملل‌متحد برای پناهندگان این خدمات را رایگان ارائه می‌کند.او اظهار امیدواری کرد که طالبان بتواند تا آخر امسال تمام هزاره‌ها را به "جهنم" منتقل کند.

حقانی در پاسخ خبرنگار که جهنم را جای بدی خواند گفت: "مناطق هزاره‌نشین کوهی و سرد است. این مردم سال‌ها آرزو داشته‌اند تا در مناطق گرمسیر مسکن‌گزین شوند. اکنون طالبان می‌خواهد این مردم را به خواست همیشگی‌شان برساند. جهنم گرم است. نیاز به هیزم و زغال‌سنگ و گاز نیست. هزاره‌ها می‌توانند از چنین هوایی برای سال‌های سال لذت ببرند."

وی افزود که در این پکیج غذاهای آماده از جمله "زقوم" و "قیر داغ" نیز شامل است که هر صبح و شام به هزاره‌ها توزیع می‌شود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، انتقاد جامعه توییتری از اجرای طرح جدید طالبان را "بی‌وفایی" و "سیاه‌نمایی" خوانده و گفته است که مردم حتی ترحم طالبان نسبت به یک قوم را ظلم و ستم تعبیر می‌کنند.

وی گفت که ممکن است در چند سال آینده تاجیک‌ها به تاجیکستان و ازبیک‌ها به ازبیکستان بروند و آنگاه هزاره‌ها جایی برای رفتن نداشته باشند.

مجاهد گفت که اگر هزاره‌ها از اکنون به محل مناسبی برای زندگی فرستاده شوند، از فاجعه بزرگی در آینده جلوگیری شده است.

وقتی خبرنگار شرایط دشوار زندگی در جهنم را برای مجاهد یادآور شد، آقای مجاهد اولین حرف درست عمر خود را چنین ارائه کرد: "شرایط جهنم با هزاره‌جات فرقی ندارد. در هزاره‌جات برق نیست، در جهنم نیز برق نیست؛ در هزاره‌جات جاده نیست، در جهنم نیز جاده نیست؛ در هزاره‌جات سرما می‌سوزاند، در جهنم نیز گرما می‌سوزاند. در این دنیا هزاره‌ها در مسجد و شفاخانه و ورزشگاه و جاده و مکتب کشته می‌شوند. درحالیکه در جهنم از حملات استشهادی خبری نیست و برادران هزاره ما می‌توانند خوشحال زندگی کنند."

گفته می‌شود که در مناطق هزاره‌نشین افغانستان ثبت نام برای مهاجرت به جهنم شروع شده و در سه روز گذشته بیش از ده هزار نفر برای این پروسه ثبت نام کرده‌اند.

حسین علی، یکی از باشندگان دایکندی که از کابل برای مهاجرت ثبت‌نام کرده و دو روز می‌شود که با کودکان خود منتظر پرواز به جهنم است گفت: "جهنم خوبه. بانک وازه. ویسترن یونین دالر میدیه. شاید از گشنگی نموری."

حسین علی با چشم اشکبار از سازمان ملل تشکر کرد و از این سازمان خواست که به محکومیت خشک و خالی خود ادامه دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب

رادیو

پادکست‌ها