دبیر شورای پناهندگان ناروی: معاش کارمندان، از پول‌های مسدود شده افغانستان پرداخت شود

۱۴۰۰/۷/۲۰

دبیر شورای پناهندگان ناروی هشدار می‌دهد که اگر به زودی کمک‌ مالی به افغانستان نرسد، فروپاشی کامل اقتصادی، افغان‌ها را به یک فاجعه انسانی خواهد کشاند.

یان اِگلاند در مقاله‌ای در نیویورک تایمز پیشنهاد می‌کند که معاش کارمندان دولت، از محل دارایی‌های مسدود شده افغانستان پرداخت شود.

آقای اگلاند که به تازگی از افغانستان دیدن کرده، در روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که در پی سقوط دولت افغانستان در ماه آگست، دولت با مسدود کردن ذخیره ۹ میلیارد دالری افغانستان، به نظام بانک این کشور شاک وارد کرد.

به نوشته دبیر شورای پناهندگان ناروی، بانک جهانی هم ۶۰۰ میلیون از کمک‌هایش را که ستون فقرات نظام صحی افغانستان را شکل می‌داد به تعلیق در آورد.

او می‌نویسد که جامعه بین‌المللی باید فورا برای آوردن ثبات در اقتصاد افغانستان و کمک به خدمات عمومی در این کشور به توافق برسند؛ به این معنا که کانال‌های پرداخت امن را پیدا کنند تا جریان کمک‌های بشردوستانه را از تحریم‌های بین‌المللی و دیگر تدابیر مالی ضد تروریزم جدا کند.

به نوشته یان اگلاند، باید هرچه زودتر مکانیزم جدیدی ایجاد شود تا به طور مستقیم حقوق صدها هزار کارمند دولتی و غیرنظامی از پول مسدود شده در بانک جهانی از طریق آژانس‌های سازمان ملل پرداخت شود.

این فعال حقوق بشری ناوری معتقد است که مردم عادی افغانستان، نباید قربانی اختلاف سیاسی دولت‌ها با گروه طالبان شوند.

پربیننده‌ترین‌ها