امیر خان متقی می‌گوید به‌رسمیت نشناختن طالبان، به سود داعش تمام می‌شود

۱۴۰۰/۷/۲۵

امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان گفته است که عدم شناسایی حکومت جدید طالبان در کابل، به نفع داعش است و به این گروه روحیه می‌دهد.

او در گفتگو با خبرگزاری آناتولی گفته است که داعش به حملاتش در مساجد و خیابان‌ها ادامه می‌دهد و موضوع تامین امنیت کار ساده‌ای نیست.

سرپرست وزارت خارجه طالبان در این مصاحبه گفته که در دیدارهای اخیرش با مقام‌های امریکایی و اروپایی در دوحه و همچنین مقام‌های ترکیه خاطر نشان ساخته است که برخی حکومت‌ها در جهان از طریق زور یا کودتا به قدرت رسیده‌اند.

آقای متقی پرسیده که چرا این حکومت‌ها به رسمیت شناخته می‌شوند، اما حکومت افغانستان نمی‌شود.

او این وضعیت را غصب حقوق مردم افغانستان عنوان کرده و گفته است که روی اقتصاد افغانستان تاثیر منفی می‌گذارد.

مسدود شدن دارایی‌های افغانستان توسط امریکا از چالش‌های جدی دیگر برای حکومت طالبان محسوب می‌شود.

آقای متقی اقدام امریکا را نقض قوانین بین‌المللی و حقوق بشر خوانده و گفته است که این پول‌ها کمک کشورهای دیگر به افغانستان بوده است.

این مقام ارشد طالبان افزوده است که امریکا و دیگر کشورها از یک طرف در باره کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و حقوق بشر حرف می‌زنند، اما از جانب دیگر ۴۰ میلیون جمعیت این کشور را از نیازهای ابتدایی شان محروم نگهداشته‌اند.

سرپرست وزارت خارجه طالبان در این گفتگو همچنین گفته است که ترکیه می‌تواند نقش فعالی در سرمایه‌گذاری، انجام برخی پروژه‌ها و بازسازی افغانستان داشته باشد.

امیر خان متقی پنجشنبه گذشته برای یک سفر رسمی به ترکیه رفت تا با مقام‌های ترکیه در باره همکاری دو کشور در آینده گفتگو کند.

پربیننده‌ترین‌ها