مقام‌های امریکایی: خلیل‌زاد اهرم‌های فشار را به طالبان داد و دولت افغانستان را تضعیف کرد

۱۴۰۰/۷/۲۷

نیوزویک به نقل از مقام‌های امریکایی نوشته است که زلمی خلیلزاد، نماینده خاص امریکا در صلح افغانستان "اهرم فشار را به طالبان داد، پیوسته دولت افغانستان را تضعیف کرد و علاقه‌ چندانی به شنیدن دیدگاههای مختلف در درون دولت امریکا نداشت."

زلمی خلیلزاد روز دوشنبه از مقامش استعفا کرد.

او به دلیل ناکامی در روند صلح افغانستان به شدت مورد انتقاد قرار دارد.

وزارت خارجه امریکا تامس وست را به جای آقای خلیل‌زاد تعیین کرده است.

نیوزویک از قول خلیل‌زاد نوشته است که دلیل استعفای او خیلی پیچیده است و در روزها و هفته‌های آینده در باره آن توضیح خواهد داد.

آقای خلیل‌زاد از معدود مقام‌های اداره دونالد ترامپ بود که در دولت جو بایدن مقام‌ خود را حفظ کردند.

او ۷۰ سال سن دارد و متولد شهر مزارشریف افغانستان است. آقای خلیل‌زاد در برنامه تبادل دانشجو به امریکا رفت و در سال ۱۹۸۴ شهروندی این کشور را بدست آورد.

این مقام ارشد امریکایی از دانشگاه شیکاگو دکترا گرفته و به عنوان دیپلومات کارش را از دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان شروع کرده است.

جورج دبلیو بوش، رییس‌جمهور پیشین امریکا خلیل‌زاد را در سال ۲۰۰۴ به عنوان سفیر امریکا در افغانستان مقرر کرد و در سال ۲۰۰۵ رهبری سفارت امریکا را در بغداد گرفت.

آقای خلیل‌زاد در سال ۲۰۰۷ سفیر امریکا در سازمان ملل تعیین شد و برای مدت کوتاهی در دولت باراک اوباما این مقام را حفظ کرد.

این مقام افغانی‌الاصل امریکایی در بخش خصوص نیز تجربه زیادی دارد و از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ مدیریت شرکت مشاوره "انجمن خلیل‌زاد" را داشته و از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۰ نقش برجسته‌ای در "شرکت رند" داشته است.

پربیننده‌ترین‌ها