«شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» اعلام موجودیت کرد

۱۴۰۰/۷/۳۰

گروهی که خود را «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» معرفی کرده در بیانیه‌ای از تشکیلات و اهدافش خبر داده است. در این اعلامیه گفته شده که شورا توسط جمعی از احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های مطرح کشور تاسیس شده است. در اعلامیه نام مشخصی از این افراد یا احزاب دیده نمی‌شود.

اما عطا محمد نور، متن اعلامیه را در صفحه رسمی فیسبوک خود منتشر کرده است. در روزهای اخیر گزارش‌هایی درباره حضور چند تن دیگر از رهبران جهادی به شمول محمد محقق، عبدالرشید دوستم، عبدالرب سیاف و یونس قانونی در «شورای عالی مقاومت ملی» منتشر شده بود.

این شورا می‌گوید که در نظر دارد قضایای کشور از طریق راه حل سیاسی حل و فصل گردد. از این رو، آغاز مجدد مذاکرات اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی» گفته در صورت عدم موفقیت در حل مشکلات از طریق سیاسی، به فعالیت‌های نظامی روی خواهد آورد.

در بخشی از این اعلامیه از مردم خواسته شده تا خود را برای یک مقاومت دشوار و درازمدت در برابر «استبداد داخلی و تجاوز و اشغالگری خارجی» آماده کنند.
این شورا از طالبان خواسته تا از آزار و اذیت مردم و کوچ اجباری و تصاحب املاک مردم دست بکشد و مذاکرات سازنده را با این شورا آغاز کند.

این شورا از موقف جامعه جهانی در به رسمیت نشناختن حکومت طالبان، تقدیر کرده و خواهان ایجاد دولتی فراگیر شده است.

در پایان اعلامیه از جامعه جهانی خواسته شده تا کمک‌های بشردوستانه خود را به طور مستقیم به دست مردم افغانستان برسانند.

پربیننده‌ترین‌ها