وال استریت ژورنال: برخی از نظامیان دولت پیشین افغانستان به داعش پیوسته‌اند

۱۴۰۰/۸/۹

وال استریت ژورنال گزارش داده است که برخی از اعضای سابق ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان و واحدهای نظامی نخبه آموزش‌دیده توسط ایالات متحده که اکنون توسط حامیان آمریکایی خود رها شده‌اند و طالبان آنها را هدف قرار می‌دهد، برای پیوستن به داعش نام‌نویسی کرده‌اند.

منابعی از مقامات امنیتی سابق افغانستان و طالبان به وال استریت ژورنال گفته است شمار نظامیان دولت پیشین افغانستان که به داعش پیوسته‌اند در حال حاضر نسبتاً کم است، اما این شمار روز‌به‌روز در حال افزایش است. نکته مهم این است که افراد جذب شده از سوی داعش، تخصص حیاتی برای جمع‌آوری اطلاعات و تکنیک‌های جنگی را برای دولت اسلامی به ارمغان می‌آورند و به طور بالقوه توانایی این سازمان افراطی را برای مبارزه با تسلط طالبان در سرتاسر افغانستان، تقویت می‌کنند.

یک افسر اردوی ملی افغانستان که در گردیز، مرکز ولایت پکتیا در جنوب شرقی کشور انباری از سلاح و مهمات ارتش را در اختیار داشت، به داعش پیوست و یک هفته پیش، در جریان یک نبرد با طالبان کشته شد. یک مقام سابق دولت افغانستان که این افسر را می‌شناخت می‌گوید بر علاوه او، چند مرد دیگر را نیز می‌شناسد که همه از نظامیان دولت پیشین بودند و پس از تسلط کامل طالبان بر افغانستان به داعش پیوسته‌اند.

یکی از باشندگان ولسوالی قره‌باغ در شمال کابل نیز می‌گوید پسر کاکایش که عضو نیروهای ویژه امنیتی افغانستان بوده است، در ماه سپتمبر ناپدید شد و اکنون بخشی از یک هسته چهار نفره داعش است.

اکنون صدها هزار افسر اطلاعاتی، سرباز اردو و پلیس جمهوری اسلامی افغانستان کار خود را از دست داده و به رغم اعلام عفو عمومی از جانب طالبان، نگران جان و امنیت خود هستند. پس از تسلط کامل طالبان تنها تعداد اندکی از نظامیان، عمدتاً در ریاست امنیت ملی تحت نظارت طالبان به کار برگشتند، اما اکثر کارمندان نظامی و ملکی دولت ماه‌هاست معاش‌شان را به دست نیاورده‌اند.

به نوشته وال استریت ژورنال، این همان چیزی است که قبلاً عراق تجربه آنرا داشته است. پس از منحل شدن دولت صدام حسین با حمله آمریکا، نیروهای امنیتی این کشور اغلب با اسلحه‌های دست‌داشته‌شان و سال‌ها تخصص نظامی در خانه پنهان شدند و این زمینۀ سربازگیری برای گروه‌های شبه‌نظامی از جمله القاعده و داعش را مساعد ساخت.

در همین حال، داعش در افغانستان دستمزد قابل توجهی به اعضای خود ارئه می‌دهد. مقامات امنیتی می‌گویند داعش به اعضای جدید خود در افغانستان پول نقد می‌دهد. اخیراً کالین کال، معاون وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در حضور سناتوران هشدار داده است که داعش در افغانستان می‌تواند ظرفیت حمله به غرب و متحدان آنرا ظرف شش ماه یا یک سال دیگر ایجاد کند.

پربیننده‌ترین‌ها