یک سازمان مدافع دگرباشان: طالبان فهرست کشتار برای جامعه دگرباشان جنسی افغانستان دارد

۱۴۰۰/۸/۱۱

مدیر یک نهاد کانادایی که برای خروج دگرباشان جنسی از افغانستان کار می‌کند می‌گوید که مطمئن است طالبان "یک فهرست کشتار" برای اعضای این اقلیت جنسی تنظیم کرده‌اند.

کیمالی پاول، مدیر اجرایی "رینبو ریل‌رود" به فرانس۲۴ گفت چنین فهرستی وجود دارد و طالبان در پی شناسایی دگرباشان است.

این سازمان که تنها نهاد بین‌المللی دگرباشان جنسی فعال در افغانستان است،‌ می‌گوید اکنون "زمان بسیار خطرناک برای بودن در افغانستان است."

این در حالی است که در شرایط عادی و پیش از قدرت گرفتن طالبان هم، وضعیت برای جامعه دگرباشان جنسی در افغانستان آسان نبوده است.

روابط همجنس حتی در دوره حکومت مورد حمایت غرب در افغانستان همیشه یک تابو و غیرقانونی بوده و ممکن بود به زندانی شدن این افراد بیانجامد.

با بازگشت طالبان به قدرت وضعیت این گروه از جامعه به سرعت بدتر شد. هرچند که این گروه نگفته است چطور با جامعه دگرباشان افغانستان برخورد خواهد کرد.

به گفته آقای پاول طالبان از خلا قدرت که در روزها و هفته‌های اخیر خروج نظامیان امریکایی به‌وجود آمد، فهرست افرادی را که توسط نهادهای مدافع حقوق بشر برای تخلیه از افغانستان آماده می‌شد، زیر نظر گرفتند.

می‌گوید به‌دنبال سقوط کابل اطلاعات زیادی دست به دست شد و افرادی که اطلاعات‌شان به بیرون درز کرد در افغانستان جا ماندند.

او همچنین گفت که به نظر می‌رسد طالبان این لیست را از طریق آزار و اذیت، به دام انداختن و درز اطلاعات تکمیل کرده اند.

بعضی به این نهاد گفته که افرادی به آنها تماس گرفته و خود را از سازمان "رین‌بو ریل‌بو" معرفی کرده و خواستار اطلاعات و پاسپورت شان شده‌اند.

این نهاد در سال ۲۰۰۶ و با هدف کمک به دگرباشان جنسی در سراسر جهان بنیانگذاری شد. مسوول این نهاد گفته که شمار متقاضیان کمک از افغانستان رو به افزایش است و تا حال ۷۰۰ درخواست دریافت کرده‌اند.

رین‌بو ریل‌بو در مقیاس جهانی نیز سالانه ۴۰۰۰ درخواست کمک دریافت می‌کند.

در ماه آگست در جریان عملیات تخلیه میدان هوایی کابل، این سازمان موفق شد ده‌ها نفر از دگرباشان را بیرون کند. جمعه گذشته نیز ۲۹ نفر را به بریتانیا منتقل کرد.

پربیننده‌ترین‌ها