مسعود حسینی،‌ عکاس افغان، از دانشگاه سن‌خوزه امریکا جایزه آزادی‌بیان گرفت

۱۴۰۰/۸/۱۲

مسعود حسینی، عکاس خبری افغان، برنده جایزه آزادی بیان ویلیام هرست در امریکا شد.

او این جایزه را در روز ۱۶ نوامبر از دانشگاه دولتی سن‌خوزه کالیفرنیا دریافت خواهد کرد.

آقای حسینی که در ۲۰ سال اخیر به عکاسی و خبرنگاری مشغول بوده در گذشته جوایز معتبر دیگری مانند پولیتزر و ورلدپرس هم گرفته است.

مسعود حسینی می‌گوید این جایزه به دلیل فعالیت‌های خبری‌اش در ماه‌های منتهی به سقوط کابل به او داده شده است.

آقای حسینی به افغانستان اینترنشنال گفت: در چهار ماه پیش از سقوط کابل، من به عنوان خبرنگار-عکاس مجله فارن پالیسی به مناطق جنگی برای تهیه‌ عکس، ویدیو و مصاحبه سفر می‌کردم و همچنین به عنوان خبرنگار شاهد رویدادها،‌ به رسانه‌های مختلف مصاحبه می دادم. مجموعه این فعالیت‌هادر کنار اطلاع‌رسانی درباره جنگ در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی باعث دریافت این جایزه شد.

او می‌گوید افتخار جایزه ویلیام هرست را با همه خبرنگاران افغانستان، چه آن همکارانی که کشته ‌شده‌اند یا آن‌ها که وادار به خروج از کشور شده یا در داخل افغانستان مخفیانه زندگی می‌کنند، شریک می‌کند.

مسعود حسینی که کار با آژانس‌های خبری معتبری مانند اسوشیتد پرس و خبرگزاری فرانسه را در کارنامه داردُ، با رسانه‌هایی مانند فارن پالیسی،‌ سی‌ان‌ان و بخش جهانی بی‌بی‌سی هم همکاری داشته است.

او در سال ۲۰۱۲ نخستین فرد از افغانستان شد که جایزه معتبر پولیتزر را به دست‌آورد

او در همان سال برنده جایزه ورلدپرس فوتو شده بود.

آقای حسینی که متولد کابل و دانش‌آموخته دانشگاه امریکایی افغانستان است، عکاسی خبری را از منوچهر دقتی، عکاس سرشناس ایرانی - فرانسوی آموخته است.

دانشکده روزنامه‌نگاری و ارتباطات دانشگاه دولتی سن‌خوزه کالیفرنیا که از معتبرترین دانشگاه‌های ایالات متحده است،‌ از دهه ۱۹۹۰ اعطای جایزه ویلیام رندالف هرست را برای تشویق فعالیت‌ها درباره روزنامه‌نگاری و آزادی بیان شروع کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها