وحید عمر: سیاسیون می‌خواستند اشرف غنی استعفا دهد، اما جرات نکردند این خواست را مطرح کنند

۱۴۰۰/۸/۱۵

وحید عمر، رییس اداره ارتباطات عامه ریاست جمهوری در روزنامه ۸صبح چشم‌دیدهایش از وقایع سه روز اخیر ارگ پیش از سقوط کابل را منتشر کرده است.
او نوشته یک روز پیش از سقوط کابل، رهبران سیاسی به ارگ آمدند تا از اشرف غنی بخواهند استعفا دهد، اما جرات نکردند این خواست را با صراحت بیان کند.

وحید عمر نقل می‌کند که در این جلسه، رهبران سیاسی و جهادی تنها از نگرانی‌شان در مورد احتمال جنگ، خون‌ریزی و ویرانی کابل و جلوگیری از این ویرانی صحبت کردند ولی از استعفای رییس جمهور به گونه واضح یادی نکردند. به قول عمر، حامد کرزی پس از صحبت‌های عاطفی به اشرف غنی گفت حالا وقت تصمیم و قربانی است و باید از خون‌ریزی و ویرانی در کابل جلوگیری شود. اشرف غنی در پاسخ به این پیشنهاد به این رهبران سیاسی و جهادی می‌گوید که با پیشنهاد‌های‌شان موافق است. او وظیفه می‌سپارد که هیاتی با‌صلاحیت را تعیین کنند تا فردا به قطر برود و تصمیم نهایی را با طالبان بگیرند و مجلس را ترک می‌کند.

پس از این مجلس، حنیف اتمر، وزیر خارجه پیشین از اتفاق پیش آمده ابراز ناراحتی می‌کند و می‌گوید رییس جمهور خواست رهبران سیاسی را درست و واضح نفهمیده است، بنابراین پیشنهاد می‌دهد که او و داکتر عبدالله پیش رییس جمهور بروند و این پیام را واضح‌تر برایش بگویند تا او در ابهام نباشد. داکتر خپلواک مامور می‌شود تا از رییس جمهور وقت بگیرد. داکتر خپلواک به حرم‌سرا می‌رود تا از رییس جمهور وقت بگیرد. اما اشرف غنی به داکتر عبدالله و حنیف اتمر وقت ملاقات نداده است.

پربیننده‌ترین‌ها