زندانی سابق طالبان برای تدریس به افغانستان برمی‌گردد

۱۴۰۰/۸/۱۶

اسامه عزیز، رییس گماشته شده طالبان در دانشگاه کابل در تویترش نوشته است جبرائیل عمر «به زودی افغانستان می‌آید و در بخش‌های علمی به مردم خدمت می‌کند.»
تموتی ویکس جبرائیل عمر، یکی از دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان است که در سال ۲۰۱۶ از جاده دارالامان توسط طالبان ربوده شدند.

این دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان سه سال در زندان طالبان باقی ماندند. تا اینکه در ماه نوامبر ۲۰۱۹ دولت افغانستان اعلام کرد که حاضر است برای رهایی این دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان و برای زمینه‌سازی گفت‌وگوهای مستقیم صلح با طالبان، سه زندانی ارشد گروه طالبان به شمول انس حقانی را به گونه مشروط از زندان دولت افغانستان رها سازد.

پس از رهایی تموتی ویکس از زندان طالبان، او در کنار سیاسیون این گروه در قطر ظاهر شد و رابطه صمیمانه خود را با رهبران طالبان حفظ کرد.

به نظر می‌رسد او پس از رهایی از زندان طالبان، نامش را به جبرائیل عمر تغییر داده است. صفحه تویتر منسوب به جبرئیل عمر به انتشار تبلیغات طالبان پرداخته است. او در این صفحه تویتری در پیوند به شیوه تدریس در دانشگاه‌های افغانستان نوشته است: «دوران جدیدی در افغانستان در حال طلوع است و اسلام آموزش را برای همه ترویج می‌کند.»

پربیننده‌ترین‌ها