طنز سیاسی؛ تانک کفری در بدل پوقانه و ساجق جندک اسلامی

پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۰

.

طنزی از موسی ظفر

اگر عضویت باشگاه زیبایی اندام، فوتبال، والیبال و ورزش‌های رزمی را دارید فی‌الفور رها کنید و دنبال باشگاهی باشید که وسایل ورزش دهان داشته باشد؛ زیرا از امروز به بعد، تا یک یا دو سال آینده دهان شما سخت مصروف جویدن ساجق و باد کردن پوقانه خواهد بود.

اگر تمرین نداشته باشید ممکن است دهان‌تان افگار شود و تا آخر عمر از دهان‌دردی رنج ببرید. می‌گویید چرا؟

خدمت شما عرض شود که پاکستان به تازگی گفته است که تجهیزات نظامی به‌جامانده از نیروهای امریکایی و ناتو را از طالبان می‌خرد.

گفته است می‌خرد، ولی ما می‌دانیم که پاکستان در عمر خود چیزی را نخریده. آنچه را از چین گرفته قرض بوده، آنچه را از امریکا گرفته کمک بوده و آنچه را از افغانستان برده غنیمت.

به‌قول داکتر عبدالله، همین که مسئله پول در برابر جنس به میان بیاید "مود" پاکستان خراب می‌شود.

احتمالاً فردا طالبان اعلام می‌کند که تجهیزات نظامی را به پاکستان نمی‌فروشد. اینطور مثلاً می‌خواهد نشان دهد که قصد دولتداری دارند و مستقل هستند.

ولی حقیقت امر این است که توافق قبلاً صورت گرفته و پاکستان در بردن تجهیزات نظامی از افغانستان با کسی تعارف ندارد.

جنرال باجوه منتظر این نیست که ببیند رئیس‌الوزرای مومیایی‌شده طالبان چه وقت می‌جنبد و به او اجازه می‌دهد تا تجهیزات را بار بزند.

وقتی می‌گوید "می‌خریم" یعنی، لاری‌های خالی برای انتقال تجهیزات از پاکستان حرکت کرده‌اند.

هرچند پاکستان زور می‌گوید و تجهیزات نظامی افغانستان را بالاخره می‌برد اما از آنجا که "پاکستان اور افغانستان بایی بایی هی"، این کشور دوست و برادر تصمیم ندارد لاری‌ها را خالی بفرستد و برادری را خراب کند.

پاکستان در بدل هر تانک کفری هزاران ساجق جندک و پوقانه اسلامی را به طالبان پرداخت خواهد کرد.

اگر طالبان خیلی زر بزنند و قیمت تمام تجهیزات را پوقانه و ساجق نگیرند، پاکستان احتمالاً چند ملیارد کلدار به آنها خواهد داد که آن هم در نهایت باید ساجق و پوقانه خریده شود.

پاکستان پول نقد نمی‌دهد. می‌گوید "هفت میلیارد کلدار شما نزد ما محفوظ هی. هر وقت ضرورت پیدا هوگیا یک اشاره کرو."

مهم نیست طالبان اشاره می‌کند یا نه. پاکستان آن پول را قبلاً پوقانه و ساجق و پاپور خریده و آماده گذاشته که قرض افغانستان را ادا کند.

خلاصه اینکه طالبان نمی‌توانند از عهده تمام این پوقانه‌ها و ساجق‌ها برآید. در نهایت این اجناس اسلامی سر از بازار بیرون می‌آورند و به‌دست کودکان شما می‌افتند.

آن‌وقت شمایید و باد کردن پوقانه یا جویدن ساجق. اگر تمرین نداشته باشید، به‌قول ایرانی‌ها، دهن سرویس می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
فرهنگ افغانستان
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها