سازمان بین‌المللی مهاجرت: ایران هزاران افغان را اخراج کرده است

۱۴۰۰/۸/۲۰

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید ایران بیشتر از ۲۸ هزار مهاجر افغان را تنها در هفته اخیر ماه اکتوبر از خاک خود اخراج کرده است. بر بنیاد آمار این سازمان وابسته به سازمان ملل، امسال بیش از ۱ میلیون افغان مجبور به ترک ایران شده‌اند.

بنا به تخمین سازمان پناهندگان ناروی، روزانه ۴ الی ۵ هزار افغان وارد خاک ایران می شود. انتظار می‌رود این رقم در ماه‌های آینده افزایش یابد.
شاهدان عینی می‌گویند مامورین ایرانی با پناهندگان اخراج شده افغان بدرفتاری کرده‌اند. برخی از آنان در مرز اسلام قلعه به خبرگزاری فرانس پرس گفتند که قبل از اخراج، در اردوگاه‌های کثیف و مزدحم محبوس شده و مورد لت‌و‌کوب قرار گرفتند. یکی از این شاهدان گفت که به علت ناتوانی در پرداخت هزینه سفر، در اردوگاه زندانی شد.

انتونیو ویتورینو، رییس این سازمان، می‌گوید: «اکثر اخراج شدگان اغلب آهی در بساط ندارند، و شدیداً نیازمند خدمات صحی، غذا و آسایش اند.»

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از کشورهای همسایه افغانستان خواسته است که از اخراج مهاجرین افغان به خاطر شرایط این کشور، دست بردارند، اما احمد وحیدی، وزیر داخله ایران ماه پیش از پناهندگان افغان خواست که به ایران نیایند. زیرا این کشور «ظرفیت محدود» برای پذیرایی از آنان در اختیار دارد.

پربیننده‌ترین‌ها