بی‌بی‌سی: نیروهای ویژه بریتانیایی شواهد قتل‌های افغان‌ها را پنهان کرد

۱۴۰۰/۸/۲۱

دادگاه عالی بریتانیا می‌گوید افسران ارشد نظامی شواهدی را دفن کرده‌اند که نشان می‌دهد سربازان بریتانیایی مرتکب قتل زندانیان در افغانستان شده‌اند.

اسناد وزارت دفاع نشان می‌دهد که شماری از سربازان بریتانیا متهم به قتل غیرنظامیان افغانی بودند که تهدید نبودند.

بی‌بی‌سی گزارش داده است که این سندها همچنین نشان می‎‌دهد که این اتهامات مخفی نگه داشته شده و به پلیس نظامی سلطنتی بریتانیا (RMP) گزارش نشده است.

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید که این شواهد جدید نیست و قبلاً بررسی شده است.

این پرونده پس از تحقیقات سال ۲۰۱۹ توسط بی‌بی‌سی پانوراما و ساندی تایمز انجام می‌شود و اتهامات مربوط به قتل‌های غیرقانونی توسط نیروهای ویژه در طول جنگ در افغانستان را مطرح کرد.

دادگاه عالی بریتانیا اکنون در حال بررسی است که آیا این اتهامات توسط نیروهای مسلح به درستی بررسی شده است یا خیر.

سیف‌الله، مردی که پرونده را مطرح می‌کند، مدعی است که چهار نفر از اعضای خانواده‌اش در ساعات اولیه ۱۶ فبروری ۲۰۱۱ کشته شدند.

وکلای او از دادگاه خواستند که به وزیر دفاع دستور دهد تا قبل از جلسه بررسی کامل قضایی، اسناد بیشتری را منتشر کند.

اسنادی که قبلا فاش شده بود به دادگاه ارائه شد. این سندها نشان می‌داد که ۹ مرد افغان در حمله‌ای در ۷ فبروری ۲۰۱۱ کشته شدند و هشت نفر دیگر توسط همان تیم در حمله نیروهای ویژه، دو روز بعد کشته شدند.

همچنین بیش از ده‌ افغانستان بعد از انتقال به بازداشتگاه کشته شدند. سربازان بریتانیایی ادعا کردند پس از آنکه زندانیان به سلاح‌های مخفی دست یافتند، مجبور به شلیک به آنها شدند.

اسناد نشان می‌دهد که در یک ایمیل، یک دگرمن بریتانیایی نسبت به حساب‌های رسمی ابراز ناباوری کرده است. او گفت که تعداد زندانیانی که پس از بازگرداندن به داخل ساختمان، تصمیم به گرفتن اسلحه گرفتند «بسیار باورنکردنی» است.

یکی از افسران همکار هم این رویداد را سرشکستگی بزرگ برای رهبری اردو توصیف کرده است. یک هفته بعد، چهار نفر از اعضای خانواده سیف‌الله در شرایطی مشابه توسط همان تیم نیروهای ویژه بریتانیایی کشته شدند.

در یک سند دیگر کشتن این افغان‌ها «حیرت‌انگیز» توصیف شده است.

پربیننده‌ترین‌ها