شاهد عینی در دادگاه آبان: در بازداشت ما را برهنه می‌کردند و بی دلیل کتکمان می‌زدند

۱۴۰۰/۸/۲۲

یک شاهد عینی و بازداشت شده در اعتراضات عقرب ۹۸ ایران در محکمه مردمی لندن گفت حدود ساعت ۴ صبح تحویل پولیس «آگاهی» شدند و در بازداشت آنها را برهنه می‌کردند و می‌زدند. او افزود: بعد از بازداشتگاه منتقل شدیم بدون اینکه آب یا غذا به ما بدهند و هر بار بدون دلیل ما را مدام کتک می‌زدند.

در سومین روز محکمه بین‌المللی مردمی آبان که روز جمعه در لندن برگزار شد دو پژوهشگر حقوق بشر گزارش‌هایی از اسناد جمع‌آوری شده درباره کشتار معترضان آبان ۹۸ ارائه کردند و چند شاهد نیز شهادت دادند.

کامیار احمدی، پسرخاله ارشاد رحمانیان یکی از کشته‌شدگان اعتراضات آبان در مریوان، گفت که او پنجم قوس ۹۸ پس از خروج از خانه ناپدید و جنازه‌اش ۲۴ آذر در کنار سد «گاران» در حاشیه شهر پیدا شد.

احمدی گفت که گزارش پزشکی‌قانونی علت مرگ را شکستگی جمجمه در اثر اصابت جسم تیز اعلام کرد و «ترومای من این است که بازجو با انگشتر به سر ارشاد زده و او جان باخته و سپس جسدش را به آب انداخته‌اند.»

او همچنین گفت که وزارت اطلاعات بارها خانواده ارشاد رحمانیان را تهدید کرده و فردی به نام کیوان رنجبر که بازجو-خبرنگار در صدا و سیمای کردستان است، از این خانواده خواست بگویند فرزندشان خودکشی کرده اما آنها نپذیرفتند.

پژوهشگر عفو بین‌الملل: عامدانه قصد کشتن داشتند

بهار صبا، پژوهشگر عفو بین‌الملل، در نشست عصر این دادگاه گفت که سلاح‌های استفاده‌شده در اعتراضات آبان ۹۸ نشان می‌دهد نیروهای امنیتی به صورت عامدانه قصد کشتن تظاهرکنندگان را داشتند.

او همچنین گفت که ماموران امنیتی به برخی مکان‌های سربسته و خانه‌های افراد گاز اشک‌آور شلیک کردند و در مواردی کودکان نیز در این خانه‌ها حضور داشته‌اند.

بهار صبا همچنین گفت که نیروهای امنیتی از باتون علیه افراد بی‌سلاح و در تظاهرات مسالمت‌آمیز استفاده کرده‌اند و در مواردی باتون را به سر و صورت افراد زده‌اند.

او همچنین گفت که چندین کودک کمتر از ۱۸ سال مورد اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای قرار گرفتند و چشم یک کودک ۱۶ساله نابینا شد.

در جلسه صبح دادگاه نیز شادی صدر، از مدیران سازمان عدالت برای ایران، گفت که این سازمان دو هزار و ۲۹۸ ویدیو از خشونت و کشتن معترضان آبان در ۸۶ شهر در ۲۹ استان جمع آوری و آن‌ها را راستی‌آزمایی کرده و در ۳۱۰ ویدیو صدای شلیک یا اجساد جان‌باختگان دیده می‌شود.

پربیننده‌ترین‌ها