ای‌بی‌سی نیوز: شیعیان افغانستان به طالبان اعتماد ندارند

۱۴۰۰/۸/۲۵

ای‌بی‌سی نیوز گزارش داده است که بسیاری از هزاره‌های افغانستان هنوز عمیقاً به شورشیان طالب که اکنون قدرت را به دست گرفته‌اند، بی‌اعتماد هستند. در این گزارش آمده است که هزاره‌ها باور دارند طالبان هرگز آنان را به عنوان شهروندان دارای حقوق برابر در افغانستان به رسمیت نخواهند شناخت.

رهبران جامعه هزاره می‌گویند آنها بارها با رهبران طالبان ملاقات کرده‌اند و از این گروه خواسته‌اند تا هزاره‌ها و شیعیان را در دولت شریک سازند، اما طالبان از پذیرش درخواست آنان اجتناب کرده است.

هنوز هیچ فردی از قوم هزاره و مذهب شیعه افغانستان در کابینه طالبان عضویت ندارد. هزاره‌ها شکایت دارند که طالبان در برابر آنان با تبعیض رفتار می‌کند. محمدجواد گوهری، یک روحانی هزاره گفته است مشکل اینجاست که قانون واحدی در کشور وجود ندارد. هر طالب در حال حاضر قانون خودش را دارد. بنابراین مردم در ترس از طالبان زندگی می‌کنند.
مرضیه محمدی که شوهرش پنج سال پیش در جنگ با طالبان کشته شد، گفته است هر بار که می‌بیند طالبان در دشت برچی گشت‌زنی می‌کنند، می‌ترسد. او می‌گوید: «طالبان چگونه می‌توانند از ما محافظت کنند؟ ما نمی‌توانیم به آنها اعتماد کنیم ما احساس می‌کنیم که آنان افراد داعش هستند.»
عقیل، یکی دیگر از شهروندان کابل گفته است هنگامی که می‌خواست برای گرفتن مدرک به حوزه پولیس برود، در دروازه حوزه با نگهبان طالب مواجه شد که با مراجعین فقط به زبان پشتو صحبت می‌کرد. عقیل می‌گوید این نگهبان با بی‌حوصلگی در را به صورت او کوبید و او مجبور شد بعداً با یک همکار پشتو زبانش به حوزه برگردد.
عقیل می‌گوید: «این نوع شرایط باعث می‌شود که امیدم را به آینده از دست بدهم. آنها ما را به رسمیت نمی‌شناسند. آنها برای پذیرفتن جوامع دیگر فکر نکرده‌اند.»

پربیننده‌ترین‌ها