پایگاه خبری درایف: سه چرخبال ارتش قبلی افغانستان به انبار دولت امریکا در آریزونا منتقل شد

۱۴۰۰/۸/۲۹

پایگاه خبری درایف گزارش داده است که سه چرخبال Mi-17 Hip ساخت روسیه که قبلاً متعلق به نیروی هوایی منحل شده افغانستان بود، روز شنبه، ۲۹ عقرب به پایگاه نیروی هوایی ایالات متحده در آریزونا رسیدند.
قرار است این چرخبال‌ها در یک انبار نیروهای هوایی ایالات متحده منتقل شوند.

به نظر می‌رسد این چرخبال‌ها از جمله هواپیماهایی هستند که خلبانان و سایر کارمندان افغان پس از سقوط کابل به دست طالبان، از آنها برای پرواز به ازبکستان استفاده کردند.
پایگاه خبری درایف نوشته است این اولین مدرک عینی است که نشان می‌دهد دولت امریکا برخی از هواپیماهای نظامی سابق افغانستان را جمع‌آوری می‌کند؛ تجهیزاتی که اکنون در سراسر جهان پراکنده شده‌اند. اکثر این تجهیزات قبلاً توسط دولت ایالات متحده برای استفاده ارتش افغانستان خریداری شده بود.
دولت ازبکستان در ماه اگست، پس از سقوط کابل اعلام کرده بود که حدود ۲۲ هواپیمای بال ثابت و ۲۴ چرخبال متعلق به نیروی هوایی افغانستان از مرز عبور کرده‌اند. تصاویر ماهواره‌ای که پایگاه خبری درایف به دست آورده است تأیید می‌کند که این هواپیماها در میدان هوایی ترمز، که در کمتر از ۱۰ مایلی افغانستان قرار دارد، نشسته‌اند. علاوه بر Mi-17، چرخبال‌هایی که به ازبکستان راه یافتند، شامل تعدادی بلک هاوک UH-60A+ بودند. طیاره های سبک تعرضی، اکتشافی و تجسسی قوای هوایی افغانستان نیز مشمول این هواپیماها بوده‌اند.

این تجهیزات هوایی توسط یک طیاره کارگوی شرکت امارات از ازبکستان به آمریکا انتقال یافته‌اند.
نیروی هوایی ایالات متحده تأیید کرد که چرخبال‌های Mi-17 وارد پایگاه نیروهای هوایی این کشور در آریزونا شده‌اند، اما از پاسخ گفتن به این سوال خودداری کرد که آیا این طیاره‌ها قبلا متعلق به نیروهای هوایی افغانستان بوده است یا خیر.

پربیننده‌ترین‌ها