یک مقام طالبان شایعه حمله به فیض‌الله جلال را رد کرد دیگری خواهان برخورد با او شد

۱۴۰۰/۸/۳۰

احمدالله وثیق، معاون سخنگوی طالبان می‌گوید فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه کابل، در تماس تلفنی با او شایعه حمله به خود را رد کرده است.

آقای جلال در بحث تلویزیونی با نعیم وردک، سخنگوی دفتر قطر طالبان، از طالبان به شدت انتقاد کرد و حرف‌هایی زد که بازتاب گسترده‌ای داشته است.

آقای وثیق می‌گوید شایعه حمله به استاد جلال در پی حضور در برنامه فراخبر طلوع‌نیوز، واقعیت ندارد.

از سوی دیگر،‌ یک مشاور وزارت خارجه طالبان خواهان برخورد با آقای جلال و طلوع‌نیوز شده است.

ذاکر جلالی در توییتر نوشته است که مقام‌های طالبان باید آقای جلال و طلوع‌نیوز را به خاطر توهین به سخنگوی دفتر سیاسی این گروه در قطر،‌ مورد بازخواست قرار دهند.

فیض‌الله جلال در این برنامه که روز شنبه از شبکه خبری طلوع‌نیوز پخش شد،‌ در پاسخ به پرسشی درباره احتمال کنار آمدن امریکا با حکومت طالبان گفت: با همین تفکر، با همین نظریات،‌ با همین قواره‌ها،‌ نه.او گفت طالبان فهمی از منافع ملی ندارند و نمی‌توانند با چماق و کشتن ترور، کاری از پیش ببرند.

این استاد حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل گفت مردم امنیت ندارند و نمی‌توانند حرف بزنند.

او با اشاره به اینکه تقریباً همه مقام‌های طالبان از یک قوم‌اند و حتی بعضی از آن‌ها به زبان فارسی آشنایی ندارند گفت افهام و تفهیم مراجعین با چنین مقام‌هایی مشکل است.

آقای جلال همچنین اشرف غنی،‌ رییس‌جمهور فراری افغانستان را به خیانت متهم کرد و گفت او "بر اساس روحیه قومی و پشتون‌والی" طالبان را در ارگ ریاست‌‌جمهوری مستقر کرد.

پربیننده‌ترین‌ها