میدل ایست آی: پاکستان مخالف حضور پررنگ ترکیه در افغانستان است

۱۴۰۰/۸/۳۰

سایت خبری میدل ایست آی به نقل از منابع دیپلماتیک ترکی می‌نویسد که پاکستان علاقه‌ای به رابطه ترکیه و طالبان ندارد. ترکیه که می‌خواست با نشست استانبول در روند صلح افغانستان نقش بازی کند و کنترول میدان هوایی کابل را به دست گیرد، توسط پاکستان به حاشیه رانده شده است.

منابعی در حکومت ترکیه به این خبرگزاری نزدیک به قطر گفته‌اند که پاکستان «نقشی سازنده» برای متقاعد کردن طالبان برای شرکت در نشست استانبول بازی نکرد. زیرا «پاکستان از شکل‌گیری رابطه ویژه ترکیه با طالبان راضی نبود.»

این منابع می‌گویند پاکستان به ترکیه در قسمت گرفتن کنترول میدان هوایی نیز کمک نکرد. به نوشته این سایت، ترکیه با استفاده از این فرصت می‌خواست به عنوان یک بازیگر مطرح به جای پاکستان و قطر در نزد ایالات متحده مطرح شود.

در جریان خروج نیروهای غربی از کابل، ترکیه سفارت خود را به میدان هوایی کابل انتقال داد، ولی اکنون به گفته این پایگاه خبری، سفارت این کشور دو باره به کابل انتقال یافته است. منابع دیپلوماتیک ترکی به این سایت گفته‌اند که حکومت ترکیه با رژیم طالبان بر سر گرفتن کنترول عملیات میدان هوایی کابل که فعلا در اختیار قطر قرار دارد، در حال مذاکره است.
در همین حال، روزنامه ترکی صباح گزارش داد که هلوسی اکار، وزیر دفاع ترکیه، در ۱۶ نوامبر به پارلمان این کشور گفت که ترکیه می‌خواهد در کنار قطر مسئولیت عملیات میدان هوایی کابل را به عهده بگیرد.

گالیپ دلای، پژوهشگر تاریخ در دانشگاه آکسفورد می‌گوید: «چین و روسیه نسبت به نقش ترکیه به نیابت از غرب در افغانستان محتاط اند. اسلام‌آباد به علت رابطه نزدیک با بیجینگ و مسکو، با حمایت از حضور ترکیه در افغانستان نمی‌خواهد مایه رنجش این دو کشور شود.»

پربیننده‌ترین‌ها