وال استریت ژورنال: بازار تریاک با بازگشت طالبان رونق گرفته است

۱۴۰۰/۸/۳۰

کشاورزان افغان و طالبان در جنوب می‌‌­گویند که با بسته بودن مرز پاکستان، خشکسالی و تحریم‌­های امریکا، کشت محصولات زراعتی جای خود را به پرورش کوکنار داده است. رژیم طالبان که پس از سقوط حکومت پیشین وعده مبارزه با کوکنار را داده است، چشم خود را بر تجارت تریاک بسته­ است.

یک دهقان در قندهار به روزنامه وال استریت ژورنال گفت: «بدون کوکنار ما فقیرتر می‌‌شویم. هیچ کسی محصولات زراعتی ما را نمی‌­خرد.» او از لاری‌­های محصولات میوه می‌­گوید که در پشت مرز بسته پاکستان گندیده، چون اجازه ورود به خاک پاکستان را نیافته است.

در حالی که قاری سعید خوستی، سخنگوی وزارت داخله طالبان از قصد این وزارت برای «جلوگیری از رشد تجارت مواد مخدر در افغانستان» سخن می­‌گوید، اما به گزارش رسانه‌ها، طالبان کاری به کشت کوکنار و فروش تریاک در بازارهای سر باز ندارند. خبرنگار وال استریت ژورنال می‌­گوید که در بازار فروش تریاک در تلوکان در پنجوایی ولایت قندهار، مامورین استخبارات طالبان از خبرنگاران خواستند آنجا را ترک کنند.

ولسوال پنجوایی درباره تجارت تریاک در تلوکان می‌­گوید که به خاطر خشکسالی و تحریم‌های مالی امریکا جلو کشت کوکنار توسط دهقانان را گرفته نمی‌­تواند.

دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل در آخرین گزارش خود خبر داد که امسال میزان تولید تریاک در افغانستان ۸ درصد افزایش داشته است. اکنون، افغانستان ۸۷ درصد تریاک جهان را تولید می‌­کند که ارزش آن در داخل، بین ۱.۸ الی ۲.۶ میلیارد دالر تخمین زده می­‌شود.

پربیننده‌ترین‌ها