کودکان کار در افغانستان نگران آموزش خود اند

۱۴۰۰/۸/۳۰

در حالی که روز جهانی کودک (۲۹ عقرب) در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان روزی برای ترویج حق آموزش، صحت و شادی برای کودکان جشن گرفته شد، بسیاری از کودکان در افغانستان در این روز مجبور بودند در خیابان کار کنند تا به خانواده‌های خود کمک بتوانند و زنده بمانند.

ملک، کودک ۱۴ ساله که سه سال پیش مکتب را ترک کرد، به خبرگزاری چینی شینهوا گفت دیگر به مکتب نمی‌رود، زیرا جنگ و فقر خانواده او را تحت تاثیر قرار داده است. پدر ملک، گاوی خریده تا او آن را به چرا ببرد، شیرش را بفروشد و با پول آن خانواده‌اش را حمایت کند. او می‌گوید پدرش بیکار است و به عنوان فرزند بزرگ والدینش، ناگزیر است برای امرار معاش خانواده کار کند.
امین الله، دانش‌آموز صنف پنجم در یک مکتب ابتدایی نیز نگران درس‌های خود است. زیرا پس از درس مکتب، مجبور است به کار برود. او می‌گوید: «پدر سالخورده‌ام شغل و درآمدی ندارد و به همین دلیل برای تامین معاش خانواده مجبور به کار هستم.»
او همچنین نگران است که اگر هزینه‌های خانواده‌اش زیاد شود، ممکن است روزی مجبور شود مکتبش را رها کند.
عزیز، یک باشنده کابل از جامعه جهانی می‌خواهد از کودکان افغانستان برای رفتن به مکتب حمایت کند. به گفته عزیز، بسیاری از کودکان افغان در خانه نان‌آور ندارند، به همین دلیل مجبور اند نیمی از روز را به مکتب بروند و نیمی دیگر را برای امرار معاش خانواده کار کنند.
سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی گفته‌اند اکنون بیش از ۲۲ میلیون افغان -از جمله میلیون‌ها کودک- با کمبود شدید مواد غذایی مواجه هستند. این سازمان‌ها هشدار داده‌اند که هر گونه تأخیر در ارائه کمک‌های بشردوستانه به این کشور جنگ‌زده، می‌تواند در زمستان پیش رو می‌تواند منجر به فاجعه شود.

پربیننده‌ترین‌ها