گزارش پالتیکو: با وجود سختگیری‌‌ یونان، آتن چگونه پناهگاه صدها زن افغان شده است

۱۴۰۰/۹/۱

نشریه پالتیکو گزارشی از حضور صدها فعال زن افغان در آتن یونان تهیه کرده است.

این نشریه امریکایی نوشته است که با وجود جلوگیری حکومت یونان از ورود مهاجران افغان، ظرف چند هفته بیش از ۷۰۰ فعال زن افغان از قاضی گرفته تا خبرنگار، با کمک نهادهای بین‌المللی خود را به آتن رسانده‌اند.

پالتیکو در این مطلب به سیاست دوگانه حکومت یونان در برخورد با پناه‌جویان افغان پرداخته است.

این نشریه می‌نویسد صدها زن افغان در حالی وارد آتن شده‌اند که برای بسیاری‌ از پناهجویان، یونان این روزها غیر قابل نفوذ شده، توسط سیم‌های خاردار احاطه گردیده و با تجهیزات نظارتی و افسران ارتش که در خشکی و دریا گشت می‌زنند، کنترل می‌شود.

وزارت مهاجرت یونان حتا پا را ازین فراتر گذاشته، با راه‌اندازی تبلیغات رسانه‌ای پناه‌جویان افغان را از ورود به یونان منصرف می‌کند.

به نوشته نکتاریا استامولی، نویسنده این مطلب، این سیستم دو لایه پرسش‌هایی را در مورد حسن نیت سریع یونان در قبال صدها زن افغان مطرح کرده است.

او می‌نویسد که در سال‌های اخیر حکومت محافظه‌کار یونان با انتقاد شدید گروه‌های حقوق‌بشری در مورد سیاست‌های مهاجرتی‌اش، از جمله ادعاهایی مبنی بر بدرفتاری با پناهجویان و سلب غیرقانونی آن‌ها از حق درخواست حمایت مواجه شده است.

با این حال، مقام‌های یونانی استدلال می‌کنند که تمرکز آن‌ها بر اطمینان از ورود مهاجران به کشور از طریق کانال‌های امن و قانونی است.

یک مقام دولتی به پالتیکو گفت: "ما با گروه‌های سومی کار می‌کنیم تا افغان‌هایی را که با انتقام‌جویی طالبان روبرو اند شناسایی کنیم. جان این افراد در معرض خطر فوری بود، اعضای خانواده‌هایشان کشته شده‌اند، بنابراین ما با شرکای خود قاطعانه عمل کردیم تا آن‌ها را به یونان برسانیم."

او گفت که یونان میزبان ۱۶۰ هزار پناهجوست و می‌خواهد پناهندگان از طریق کانال‌های مناسب به این کشور بیایند.

این مقام یونانی می‌گوید حکومتش مخالف سوء استفاده بی‌رحمانه باندهای قاچاق از افراد آسیب پذیر است.

پربیننده‌ترین‌ها