ایالات متحده نام رهبر و سه عضو برجسته داعش خراسان را در فهرست سیاه تروریستی شامل ساخت

۱۴۰۰/۹/۱

دولت ایالات متحده روز دوشنبه، اول عقرب اسامی رهبر و سه عضو برجسته شاخه خراسان داعش را در فهرست سیاه تروریستی قرار داد. وزارت امور خارجه امریکا با انتشار بیانیه‌ای گفته است ثناالله غفاری که به نام شهاب‌المهاجر نیز شناخته می‌شود، رهبر کنونی داعش در افغانستان است.

غفاری در سال ۲۰۲۰ در این سمت گماشته شد و در حال حاضر، مسئول مالی و عملیات‌های این گروه در سراسر افغانستان است.
سلطان عزیز اعظم، سخنگوی داعش در افغانستان و مولوی رجب یکی از رهبران ارشد این گروه در کابل، دو تن دیگر از اعضای برجسته داعش هستند که از سوی وزارت خارجه امریکا شامل فهرست تروریستی شده است.
همزمان، وزارت خزانه‌داری امریکا گفته است عصمت‌الله خالوزی عامل مالی داعش در افغانستان است. در بیانیه این وزارت آمده است که خالوزی از افراد نزدیک به رهبران داعش است که در چند سال گذشته در انتقالات مالی و تامین هزینه‌های ورود جنگجویان داعش به افغانستان نقش داشته است.
در بیانیه خزانه‌داری امریکا گفته شده است که خالوزی با استفاده از سیستم حواله در ترکیه و امارات متحده عربی، با تسهیل انتقالات پولی در سطح بین‌المللی، به جنگجویان خارجی داعش کمک کرد که به این گروه در افغانستان بپیوندند و تنش‌ها را در این کشور و منطقه تشدید کنند. از این پول برای تأمین مالی عملیات داعش در افغانستان نیز استفاده شده است. آندره گاکی، مسئول دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری می‌گوید که امریکا با این اقدام، در راستای جلوگیری از بهره‌برداری گروه داعش از سیستم مالی بین‌المللی برای انجام اعمال تروریستی در افغانستان گام برداشته است.
شهروندان امریکایی از هر گونه معامله با این افراد منع شده‌اند و دارایی‌های این افراد مسدود شده است.
امریکا پس از آن شماری از رهبران داعش شاخه خراسان را در لیست سیاه قرار داده که این گروه در روزهای اخیر مسئولیت بیشتر حملات انفجاری در افغانستان به ویژه در کابل را به عهده گرفته است.

پربیننده‌ترین‌ها