گاردین: روزنامه‌نگاران افغان قوانین رسانه‌ای طالبان را محکوم کردند

۱۴۰۰/۹/۲

روزنامه گاردین گزارش داده است که روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر در افغانستان «دستورالعمل‌های مذهبی» صادر شده از سوی طالبان را محکوم کرده‌اند. به باور آنها طالبان نقش زنان در تلویزیون را محدود می‌سازد و در حال حرکت به سوی سرکوب رسانه‌ها است.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان روز یکشنبه، ۳۰ عقرب از رسانه‌های داخلی افغانستان خواست از نمایش برنامه‌ها و سریال‌هایی که بازیگران زن در آنها حضور دارند، خودداری کنند. این وزارتخانه طالبان از رسانه‌ها خواست برنامه‌ای را منتشر نکنند که به قول آنها «مخالف ارزش‌های اسلامی و افغانی» است. این وزارتخانه همچنین از خبرنگاران زن خواست حجاب اسلامی را رعایت کنند.
شبکه تلویزیونی زن، اولین شبکه افغانستان که محتویات آن به طور انحصاری توسط تهیه‌کنندگان و گزارشگران زن تولید می‌شود، با انتشار تویتی نوشته است این دستورالعمل‌ها آزادی رسانه‌ها را تهدید می‌کند و حضور خبرنگاران زن را کاهش می‌دهد.
اکثر زنان افغانستان در حال حاضر چادر می‌گوشند، اما مشخص نیست که تفسیر طالبان از «حجاب» چیست. ممکن است منظور طالبان از حجاب، پوشاندن موهای زنان و حتی پنهان کردن صورت به طور کامل باشد.
طالبان سه ماه پس از ورود به کابل تلاش‌های‌شان را برای تحت کنترول درآوردن محتویات رسانه‌ها آغاز کرده است.
حجت‌الله مجددی، یکی از موسسان فدراسیون خبرنگاران افغانستان می‌گوید که در صورت اعمال دستورالعمل طالبان، ممکن است برخی از رسانه‌ها، به ویژه تلویزیون‌ها مجبور شوند فعالیت‌شان را متوقف سازند.
نشر بسیاری از برنامه‌هایی که توسط تلویزیون‌ها منتشر می‌شوند، به ویژه سریال‌های هندی و ترکی براساس دستوراعمل طالبان نامناسب خواهد بود. در صورتی که تلویزیون‌ها این برنامه‌ها را حذف کنند، ممکن است بسیاری از بییندگان خود را از دست دهند.
سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر پس از انتشار این دستورالعمل به رسانه‌ها گفت که مواد منتشر شده، قانون نیست، بلکه «رهنمودهای مذهبی» است.
قاری عبدالستار سعید، سخنگوی نخست وزیر طالبان چند روز پیش رسانه‌های افغانستان را به «تبلیغ برای دشمن» متهم کرد و گفت باید با آنها برخورد سخت‌گیرانه‌ای صورت گیرد.
یکی از روزنامه‌نگاران افغانستان در تبعید که نمی‌خواهد نامش افشا شود، می‌گوید این دستورالعمل‌ها نخستین گام برای ممنوعیت کامل تلویزیون در افغانستان است. او باور دارد که طالبان ماننده دهه نود تلویزیون را ممنوع خواهند ساخت.
در پنج سال تسلط طالبان در افغانستان، در میان سال‌های ۱۹۹۶ الی ۲۰۰۱ هیچ رسانه‌ای در افغانستان نشرات نداشت. اسلام‌گرایان تندرو فیلم، سینما، تلویزیون و بسیاری دیگر از اشکال سرگرمی را ممنوع و آنرا غیراخلاقی می‌دانستند.
با آنکه طالبان اصرار دارد که اینبار برخورد معتدلی در پیش گرفته است، اما این گروه قوانینی را در مورد پوشش زنان در دانشگاه‌ها وضع کرده است.
گروه طالبان همچنان خبرنگاران را به خاطر پوشش خبری اعتراضات مردمی مورد ضرب و شتم قرار داده و آنها را شکنجه کرده است.
دیده‌بان حقوق بشر وضع این دستورالعمل‌ها را محکوم کرده است. پاتریشیا گوسمن، معاون آسیایی دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: «مقررات و تهدیدهای رسانه‌ای جدید علیه روزنامه‌نگاران نشان‌دهنده تلاش‌های گسترده برای خاموش کردن انتقادات از حاکمیت طالبان است.

پربیننده‌ترین‌ها