عفو بین‌الملل از جامعه جهانی خواست که محدودیت‌های مالی بر افغانستان را کاهش دهد

۱۴۰۰/۹/۲

سازمان عفو بین‌الملل از جامعه جهانی خواست که برای جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی در افغانستان، محدودیت‌های مالی موجود بر این کشور را به گونه فوری کاهش دهد. عفو بین‌الملل می‌گوید این محدودیت‌ها مانع ارائه خدمات بهداشتی، غذایی و دیگر خدمات ضروری می‌شود.

به گفته عفو بین‌الملل، ترکیبی از تعلیق کمک‌های خارجی، مسدود کردن دارایی‌های دولت افغانستان و تحریم‌های بین‌المللی بر طالبان، افغانستان را که از قبل از سطح بلند فقر رنج می‌برد، در یک بحران اقتصادی تمام‌عیار فرو برده است.
یمینی میشرا، مدیر بخش آسیا در سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید سطح کنونی کمک‌های بشردوستانه کافی نیست و میلیون‌ها افغان در معرض خطر گرسنگی قرار دارد. او تأکید می‌کند که علی‌رغم تعهد کشورها، این کمک‌ها تا هنوز به کسانی که بیشترین نیاز به کمک را دارند، نرسیده است.
با این حال، سازمان ملل متحد روز چهارشنبه اعلام کرد که فراخوان جمع‌آوری ۶۰۰ میلیون دالری‌اش برای پاسخ به بحران انسانی در افغانستان کاملا تمویل شده است.
پس از تسلط طالبان، امریکا ۹٫۵ میلیارد دالر دارایی بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرد، اتحادیه اروپا ۱٫۴ میلیارد دالر را از کمک‌های توسعه‌ای و اضطراری افغانستان خارج کرد، صندوق بین‌المللی پول ۴۶۰ میلیون دالر را منجمد کرد و بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی نیز پروژه‌های خود در افغانستان را به حالت تعلیق درآوردند.
عفو بین‌الملل هشدار می‌دهد که بدون حمایت جامعه جهانی و بدون اجازه استفاده از ذخایر دولت افغانستان برای حمایت از جمعیت این کشور، در ماه‌های آینده یک فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

پربیننده‌ترین‌ها