اتیوپی بدل به افغانستان دوم می‌شود؟؛ اداره بایدن برای بدترین وضعیت آمادگی می‌گیرد

۱۴۰۰/۹/۲

زنگ خطر در مورد وخامت اوضاع امنیتی در اتیوپی به صدا در آمده است. خبرگزاری اکسیوس گزارش داده است که دولت آدیس آبابا در اتیوپی از غیرنظامیان خواسته است در برابر شورشیانی که در حال نزدیک شدن به پایتخت هستند، مسلح شوند.

فروپاشی اتیوپی، یک کشور آفریقایی بزرگ با جمعیت ۱۱۵ میلیون نفر می‌تواند یک بحران انسانی عظیم ایجاد کند و کل منطقه را بی‌ثبات سازد.

گزارش‌هایی از پاکسازی قومی در منطقه شمالی تیگری منتشر شده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که دولت از «گرسنگی» به عنوان سلاح جنگی استفاده کرده است. اکنون مخالف مسلح دولت اتیوپی در حال پیش‌روی هستند و بنا به گزارش‌ها در ۳۲۰ کیلومتری پایتخت رسیده‌اند.
احتمال وقوع خشونت خیابانی، بازداشت‌های خودسرانه، کمبود منابع و درس‌هایی که امریکا از افغانستان گرفته است، دولت بایدن را به اتخاذ تدابیر احتیاطی بیشتر سوق داده است.
وزارت امور خارجه ایالات متحده توصیه‌های متعددی برای شهروندانش در اتیوپی صادر کرده است. این وزارتخانه مجموعه جلساتی را در مورد وضعیت این کشور برگزار کرده است. آنچه که روشن است، هیچ خط هوایی شبیه آنچه که در کابل اتفاق شکل گرفت، وجود نخواهد داشت و شهروندان ایالات متحده باید اکنون از این کشور خارج شوند. زیرا هنوز پروازهای تجاری در دسترس است.
در اوایل ماه نوامبر، به کارکنان غیر اضطراری سفارت ایالات متحده دستور داده شده بود آن کشور را ترک کنند، اما هنوز سفارت به طور کامل تخلیه نشده است.
یک مقام ارشد وزارت امور خارجه به خبرنگاران گفته است: «هیچ برنامه‌ای برای پرواز ارتش ایالات متحده به اتیوپی برای تسهیل تخلیه یا تکرار تلاش‌های احتمالی که اخیراً در افغانستان انجام دادیم وجود ندارد.» زیرا به قول او وضعیت در کابل به دلایل زیادی یک وضعیت منحصر به فرد بود.

پربیننده‌ترین‌ها