گزارش گلوبال تایمز چین: شرکت‌های چینی در پی استخراج لیتیم افغانستان‌اند

۱۴۰۰/۹/۲

نشریه چینی گلوبال تایمز گزارش داده است که نمایندگان چند شرکت‌ چینی با ویزای مخصوص وارد افغانستان شده و تحقیقات روی پروژه‌های بالقوه لیتیم را شروع کرده‌اند.

گلوبال تایمز می‎‌گوید باوجود علاقه رو به‌رشد شرکت‌های چینی، مانع بزرگ سر راه اجرای این پروژه‌ها، همچنان مساله امنیت است.

این نشریه نزدیک به حزب کمونیست چین حضور نمایندگان شرکت‌های چینی در افغانستان را نشان اولیه از همکارم بالقوه چین در توسعه یکی از بزرگترین ذخایر معدنی افغانستان توصیف کرده است.

یو مینگهویی‌، رییس کمیته توسعه اقتصادی و تجارت عربی چین به گلوبال تایمز گفته است که نمایندگان پنج شرکت چینی ویزای مخصوص دریافت کردند و اوایل ماه نوامبر برای انجام تحقیقات‌ وارد افغانستان شده‌اند.

او گفته است که نمایندگان این شرکت‌ها ضمن ستایش رفتار طالبان، در باره ضمانت‌های امنیتی در افغانستان نگرانند.

چین از معدود کشورهاست که رابطه دوستانه‌ای با طالبان دارد. وزیر خارجه این کشور حدود یک ماه پیش با وزیر خارجه طالبان در قطر دیدار کرد.

روز شنبه نیز یک قطار حامل بیش از ۱ هزار تن کمک بشردوستانه چین وارد افغانستان شد.

سیاست رسمی چین باعث شده شرکت‌های این کشور نیز در بخش معادن افغانستان به خصوص مس و لیتیم علاقه‌مند شوند.

ارزش مس و لیتیم افغانستان حدود ۱ تریلیون دالر برآورد شده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، ذخایر لیتیم افغانستان که عمدتا در ساخت بَطری و دیگر تکنالوجی از آن استفاده می‌شود به لحاظ حجم با ذخایر لیتیم بولیویا رقابت می‌کند که در حال حاضر بزرگترین معادن لیتیم جهان را دارد.

گائو سوسو، از مسوولان کمیته توسعه اقتصادی و تجارت عربی چین، به گلوبال تایمز گفته است که در کنار پنج شرکت چینی که نمایندگان آن‌ها در حال حاضر در افغانستان‌اند، حداقل ۲۰ شرکت دولتی و خصوصی چینی نیز در مورد پروژه‌های لیتیم تحقیق کرده‌اند.

اما برای شرکت‌های چینی امنیت بزرگترین چالش محسوب می‌شود.

در ۲۰ سال گذشته نیز برخی شرکت‌های چینی در چندین پروژه از جمله معدن بزرگ مس عینک، دومین معدن بزرگ مس جهان درگیر کار بوده‌اند اما به دلیل بی‌ثباتی در افغانستان بیشتر این شرکت‌ها کارشان را متوقف کرده یا با کندی فعالیت می‌کنند.

پربیننده‌ترین‌ها