تام وست: اگر چین و روسیه طالبان را به‌رسمیت بشناسند، امریکا چنین نخواهد کرد

۱۴۰۰/۹/۳

نماینده امریکا برای افغانستان می‌گوید اگر چین و روسیه، رژیم طالبان را به رسمیت بشناسند، ایالات متحده چنین کاری نخواهد کرد.

تام وست به صدای امریکا گفت هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که مسکو و پکن حاکمیت طالبان را به رسمیت بشناسند.

هنوز هیچ دولتی رژیم طالبان را به رسمیت نشناخته است.

۱۰۰ روز از فرار اشرف غنی در پی خروج کامل نیروهای امریکایی و به قدرت رسیدن طالبان می‌گذرد و این گروه هنوز امیدوار است از سوی کشورهای منطقه و جهان،‌ به ویژه ایالات متحده به رسمیت شناخته شود و بتواند از میلیاردها دالر پول دولت پیشین که در بانک‌های امریکا و اروپا مسدود شده، استفاده کند.

تام وست در پاسخ به پرسشی درباره احتمال آزاد کردن دارایی‌های مسدود شده افغانستان گفت: ما به روشنی گفته بودیم که اگر طالبان،‌ مسیر نظامی را برای رسیدن به قدرت انتخاب کند، کمک‌ها ناپدید خواهد شد و اکنون این کار شده است.

طالبان می‌گوید در پی فرار اشرف غنی، افغانستان با خلاء‌ قدرت مواجه شده و این گروه برای جلوگیری از هرج و مرج وارد کابل شد.

تام وست به صدای امریکا گفت مسدود ماندن دارایی افغانستان، پیچیدگی‌های قانونی و حقوقی دارد که باعث می‌شود نتوان پول‌ها را از یک حساب بانکی به حساب دیگری منتقل کرد.

علاوه بر حدود ۱۰ میلیارد دالری که در بانک‌های امریکا مسدود شده، دو میلیارد دالر دیگر از دارایی‌های افغانستان هم در بانک‌های کشورهای دیگر منجمد شده که به گفته آقای وست،‌ به خاطر مشکلات مشابه، نمی‌توان آن‌ها را آزاد کرد.

سازمان ملل متحد درباره بحران سقوط نظام بانکی و مالی افغانستان هشدار می‌دهد و همزمان نگرانی‌های جدی در باره فاجعه انسانی در این کشور تحت سیطره طالبان وجود دارد.

با وجود تاکید جامعه جهانی،‌ سازمان ملل متحد و حتی کشورهای متحد طالبان، بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان و رعایت حقوق زنان و اقلیت‌ها، گروه طالبان تاکنون هیچ کام عملی در این زمینه برنداشته است تا زمینه را برای کاهش تنش‌های دیپلماتیک فراهم کند.

پربیننده‌ترین‌ها