سازمان ملل هشدار داد که نظام مالی و بانکی افغانستان در پایان راه قرار دارد

۱۴۰۰/۹/۳

برنامه عمران ملل متحد می‌گوید گفتگوها با سازمان ملل، شرکای بین‌المللی این سازمان و طالبان برای نجات نظام بانکی و مالی رو به سقوط افغانستان در جریان است.

کانی ویگناراجا، رییس بخش آسیا و اقیانوسیه این سازمان هشدار می‌دهد که نظام مالی و بانکی افغانستان در پایان راه قر ار دارد.

خانم یگناراجا گفت که افغانستان سال گذشته ۷ میلیارد دالر صادرات داشت و اکنون این درآمد از بین رفته است.

او گفت که سازمان ملل و شرکایش تلاش می‌کنند کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را بیشتر کنند اما این کمک‌ها برای برطرف کردن نیاز ۳۸ میلیون شهروند این کشور کافی نیست.

این مقام ارشد سازمان ملل می‌گوید مساله تنها ارسال کمک‌ در فصل زمستان نیست بلکه این کمک‌ها فراتر از فصل سرما باید ادامه یابد.

پیشتر سازمان ملل هشدار داده بود که افزایش شمار افرادی که قادر به بازپرداخت قرضه‌ها نیستند، کاهش سپرده‌ها و تنگنای نقدینگی ممکن است باعث فروپاشی سیستم مالی افغانستان در چند ماه آینده شود.

در گزارش سه صفحه‌ای برنامه توسعه سازمان ملل در باره نظام مالی و بانکی افغانستان که به‌دست رویترز رسیده آمده است که قطع ناگهانی حمایت‌های مالی خارجی بعد از روی کار آمدن طالبان اقتصاد افغانستان را به سمت سقوط سوق داد و فشار سنگینی را بر نظامی بانکی این کشور وارد کرد.

سازمان ملل می‌گوید: "سیستم‌های پرداخت مالی و بانکی افغانستان به هم ریخته است. مشکل بانکی باید به سرعت حل شود تا ظرفیت تولید محدود افغانستان بهبود یابد و از فروپاشی سیستم بانکی جلوگیری شود."

این سازمان می‌افزاید تحریم‌های بین‌المللی بر طالبان یافتن راهی برای جلوگیری از فروپاشی را پیچیده کرده است.

برای نجات نظام بانکی افغانستان سازمان ملل پیشنهاد کرده که باید اقداماتی برای طرح بیمه سپرده، اطمینان از نقدینگی کافی برای نیازهای کوتاه مدت و میان مدت و همچنین تضمین اعتبار و گزینه‌های تاخیر در بازپرداخت وام انجام شود.

این سازمان هشدار داده که با ادامه روند فعلی و محدودیت‌های برداشت، حدود ۴۰ درصد از پایه سپرده افغانستان تا پایان سال تمام خواهد شد. در این گزارش آمده است که بانک‌ها اعطای اعتبارات جدید را متوقف کرده و قرضه‌های غیرجاری تقریباً دو برابر شده و از پایان سال ۲۰۲۰ تا سپتامبر امسال به ۵۷ درصد رسیده است.

پربیننده‌ترین‌ها