یوناما: در افغانستان از هر ۱۰ زن، ۹ نفر خشونت را تجربه کرده‌اند

۱۴۰۰/۹/۴

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) می‌گوید افغانستان یکی از بالاترین ارقام خشونت علیه زنان را در سطح جهان دارد. در بیانیه‌ یوناما، به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان، آمده که در افغانستان از هر ۱۰ زن، ۹ زن در زندگی خود حداقل یک نوع خشونت را تجربه کرده است.

دابرا لاینز، نماینده خاص دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان گفته است: «ما باید با هم برای مقابله با این همه‌گیری نامرئی اقدام کنیم. باید از خشونت جلوگیری کرد، ما باید نگرش‌هایی را که باعث شرمساری بازماندگان و حمایت از خشونت می‌شوند، تغییر دهیم. ما باید از خدمات برای بازماندگان حمایت نماییم.»

خشونت علیه زنان در افغانستان همواره یکی از چالش‌های بزرگ اجتماعی بوده است. قتل، ضرب و شتم، تجاوز، ازدواج اجباری و زودهنگام و کار اجباری نمونه‌ای از این خشونت‌هاست.

در بسیاری از این موارد، عوامل خشونت فرار کرده‌اند، اما تحت تعقیب بودند. در دولت طالبان حالا تفاوت دیدگاه به حقوق زنان، امید کمی را برای تامین عدالت در مورد عاملان خشونت علیه زنان باقی می‌گذارد.

آلیسون دیویدیان، نماینده دفتر زنان سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید: «پیامی که ما از شرکای خود و زنان در سراسر کشور دریافت می کنیم واضح است - خشونت علیه زنان که قبلا در سطوح هشدار دهنده بود، به دلیل بحران و کووید۱۹ تشدید شده است. با این حال، خدمات نجات برای زنان بازمانده از خشونت به دلیل ترس از مورد هدف قرار گرفتن بسته شده است».

سازمان ملل تاکید کرده که جامعه جهانی باید به صدای زنان و دختران افغان گوش دهد و فورا به نیاز آن‌ها، به ویژه بازماندگان خشونت و کسانی که با اشکال گوناگون تبعیض روبرو هستند، رسیدگی کند.

پربیننده‌ترین‌ها