فارن پالیسی: متحدان غربی به قول و قرارهای واشنگتن با تردید می‌بینند

۱۴۰۰/۹/۴

دیپلمات‌های غربی می‌گویند که به توانایی رهبری امریکا در مواجهه غرب با چین به عنوان ابرقدرت جدید شک دارند. آنها باور دارند که بایدن اعتماد از دست رفته به امریکا در دوره ترامپ را احیا نکرده است.

فارن پالیسی در نشست بین‌المللی اخیر گفتگوهای امنیتی هالیفکس در کانادا با ۱۷ دیپلمات بلندپایه اروپایی و استرالیایی روی جایگاه امریکا در میان متحدان غربی‌اش صحبت کرده است. آنها می‌گویند که حکومت بایدن انتظارات آنان را برآورده نتوانسته است.

مالکولم تورنبول، نخست وزیر پیشین استرالیا می‌گوید که حکومت بایدن پس از خروج فاجعه‌بار از افغانستان به دنبال اثبات خود به عنوان کشوری رهبری‌کننده است. به گفته او «من با این حرف فرانسوی‌ها موافقم که ما فکر می‌کردیم جو بایدن «در سیاست خارجی» آدم متفاوتی است، اما او بیشتر مثل ترامپ است.»

دیپلمات‌های اروپایی به این نشریه گفته‌اند که امریکا از آنها در برابر تهدید روسیه حمایت لازم را نمی‌کند. آنها می‌گویند که همین حالا ۱۰۰ هزار سرباز روسی در نزدیک مرز‌های اوکراین تجمع کرده است و اقدام کشورهای عمده ناتو مانند امریکا و آلمان در برابر این تهدید واضح نیست.

دریاسالار جان اکویلینو، فرمانده نیروهای دریایی امریکا در حوزه اندو‌پاسفیک در این نشست گفت که در برابر قدرت روزافزون دریایی و نظامی چین، امریکا باید هرچه زودتر به همکاری خود با متحدان غربی‌اش جان تازه بدهد. زیرا «شی جین پینگ، رییس جمهور چین، به نیروهای خود دستور داده است که توانایی نظامی خود را تا سال ۲۰۲۷ در حد امریکا برسانند.»

پربیننده‌ترین‌ها