عربستان خواستار برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری‌ اسلامی در مورد افغانستان شد

۱۴۰۰/۹/۸

عربستان سعودی به لیست کشورهایی پیوست که از «بحران بشری فزاینده» در افغانستان تحت حاکمیت طالبان ابراز نگرانی کرده و خواستار برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری‌ اسلامی شده است. پاکستان میزبانی این نشست را به عهده گرفته است که در ۱۷ دسامبر در اسلام آباد برگزار می‌شود.

به نقل از خبرگزاری عربستان سعودی، ریاض ابراز نگرانی کرده است که فروپاشی اقتصادی و بدتر شدن وضعیت زندگی مردم به «بی ثباتی بیشتر در افغانستان منجر شده که بالای صلح و امنیت منطقه و جهان تاثیر منفی گذاشته می‌تواند.»

ریاض برخلاف چین و پاکستان روسیه، هیچ اشاره‌ای به رابطه با طالبان و کاهش فشار‌های بین المللی بر این گروه نکرده است. این کشور انتظار دارد که دولت‌های عضو این سازمان، راه های ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را در هماهنگی با سازمان ملل پیدا کنند.

عربستان برعکس دیگر کشورهای عمده منطقه چون روسیه و قطر، عملکرد فعال در قبال تحولات اخیر و پیروزی طالبان در افغانستان نداشته است. ریاض از کشورهای عضو خواسته است که در این نشست، در مورد افغانستان «موضع گیری جمعی برسر اصول مشترک» داشته باشند.

اصول مورد نظر عربستان در بیانیه پایانی نشست‌های مشابه منطقه‌ای بازتاب یافته است. از جمله، عربستان در این نشست می‌خواهد طالبان «تمام اشکال تروریزم را رد کرده و گروه های تروریستی از خاک این کشور استفاده نکنند.»

این کشور از سازمان همکاری‌ اسلامی خواست که در نشست پیش رو «اداره موقت افغانستان» را به تشکیل حکومتی «فراگیرتر» و متعهد به «مقررات بین المللی، حقوق بشر و حق کار و آموزش برای زنان» ترغیب کند.