دیده‌بان حقوق بشر: طالبان بیش از ۱۰۰ عضو پیشین نیروهای امنیتی را کشته یا ناپدید کرده است

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۰۹

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید در دو و نیم ماه اول به‌قدرت رسیدن طالبان، بیش از ۱۰۰ عضو پیشین ارتش و پولیس در چهار ولایت کشته یا ناپدید شده‌اند.

بر اساس این گزارش، مرگ این سربازان بخشی از رشته ترورها و اعدام‌هایی است که بیشتر به عنوان کشتار انتقام‌جویانه توسط طالبان تلقی می‌شود.

این کشتارها به گفته دیده‌بان حقوق بشر خطراتی را برجسته می‌کند که باوجود اعلام عفو عمومی از سوی طالبان، منتقدان، فعالان حقوق و اعضای نیروهای امنیتی حکومت پیشین با آن روبرو اند.

در گزارشی که دیده‌بان حقوق بشر روز سه‌شنبه منتشر کرد جزییات قتل و ناپدید شدن ۴۷ عضو نیروهای امنیتی پیشین ارایه شده است. این نیروها یا تسلیم طالبان شده بودند یا از ۱۵ اگست، روزی که طالبان وارد کابل شد تا ۳۱ اکتبر در ولایات غزنی، هلمند، قندهار و قندوز بازداشت شدند.

تحقیقات دیده‌بان حقوق بشر خاطر نشان می‌سازد که طالبان مسوول مرگ یا ناپدید شدن دستکم ۵۳ عضو سابق نیروهای امنیتی در این ولایات است.

پتریشیا گاسمن، مدیر آسیایی دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: وعده عفو عمومی رهبری طالبان فرماندهان محلی را از اعدام یا ناپدید ساختن اعضای پیشین نیروهای امنیتی منصرف نکرد. مسوولیت طالبان است که مانع این کشتارها شوند و مرتکبانن این قتل‌ها را مجازات کند و به خانواده‌های قربانیان غرامت بپردازد."

خانم گاسمن می‌گوید این کشتارها بیشتر عمدی و با هدف سرکوب مخالفان و آنهایی بوده که ممکن است برای حکومت جدید تبدیل به تهدید شوند و رهبران طالبان هم آنها را بخشیده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها