نماینده آمریکا خطاب به طالبان: به عفو عمومی خود پایبند باشید

۱۴۰۰/۹/۱۰

نماینده آمریکا برای افغانستان گفته در دیدار با طالبان از آن‌ها خواسته شده به تعهد خود برای عفو عمومی پایبند باشند و نیروهایشان را که مرتکب قتل و کشتار هستند مورد بازخواست قرار دهند. آمریکا همچنین تاکید کرده از افغان‌ها حمایت می‌کند، اما دارایی‌ها در اختیار طالبان قرار نمی‌گیرد.

توماس وست می‌گوید آمریکا نگران گزارش‌های مربوط به انتقام طالبان از نظامیان پیشین افغانستان است. او در یک پیام توییتری گفت: «طالبان اطلاع دارند که ایالات متحده نسبت به گزارش‌هایی مبنی بر قتل و ناپدید شدن نیروهای امنیتی سابق عمیقا نگران است. ما از طالبان خواسته‌ایم تا اطمینان دهند به عفو عمومی خود پایبند هستند و نیروهای خود را [نسبت به این اتفاقات] حسابده و پاسخگو بدانند.»

اشاره او به گزارش اخیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر است که در آن گفته شده طالبان پس از تسلط بر افغانستان، با وجودیکه عفو عمومی اعلام کردند بیش از ۱۰۰ نفر از نظامیان پیشین را در چهار ولایت اعدام یا ناپدیده کرده‌اند.

در بیانیه‌هایی که از سوی مقامات مختلف طالبان پس از دیدار با توماس وست منتشر شده، هیچ اشاره‌ای به این نگرانی آمریکا نشده است.

وزارت خارجه آلمان نیز اعلام کرده نماینده این کشور در دیدار با طالبان نگرانی خود را از کشتار نیروهای امنیتی پیشین ابراز کرده است.

همزمان قرار است امروز کمیته اعتباربخشی سازمان ملل در مورد کرسی‌ افغانستان تصمیم بگیرد.

با توجه به نگرانی سازمان‌های بین‌المللی، کشورهای اروپایی و مقامات آمریکا از نقض حقوق بشر در افغانستان و آنچه عدم دولت فراگیر گفته می‌شود، باور بر این است که طالبان هنوز شانسی برای به رسمیت شناختن و گرفتن کرسی سازمان ملل ندارد.